Szwecja: 15-latek skazany za gwałt i usiłowanie zabójstwa 9-latki. Na opiekę psychiatryczną

Świat
Szwecja: 15-latek skazany za gwałt i usiłowanie zabójstwa 9-latki. Na opiekę psychiatryczną
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Sverige Polisen
Wezwani na miejsce policjanci przenieśli dziecko do karetki

9-letnią dziewczynkę, zgwałconą przez 15-latka, udało się uratować. Doznała jednak poważnych obrażeń, w tym mózgu, a w efekcie straciła słuch. Szwedzki sąd skazał w środę młodocianego oprawcę na opiekę psychiatryczną ze specjalnym badaniem wypisowym.

Mrożące krew w żyłach sceny rozegrały się w lipcu w szwedzkim mieście Skellefteå. Przechodnie znaleźli tam ciężko ranną dziewczynkę, która wymagała natychmiastowej pomocy medycznej.

 

Wezwani na miejsce policjanci przenieśli dziecko do karetki. - Medycy od razu zrozumieli, że dziecko jest w stanie krytycznym. Poprosili mnie, abym eskortował ambulans do szpitala, na co się zgodziłem - mówił jeden z funkcjonariuszy, który uczestniczył w akcji.

 

ZOBACZ: Kielce: Zapłakana 6-latka szła boso po śniegu, w piżamie, szukając mamy. Pomógł policjant

 

Dziecko, które po gwałcie było duszone, udało się uratować. Dziewczynka doznała jednak poważnych obrażeń, w tym urazu mózgu, i straciła słuch.

Częściowo przyznał się do winy

W trakcie akcji policjanci zatrzymali też chłopca, który kręcił się w pobliżu. Media podały, że "od razu wzbudził podejrzenia mundurowych".

 

Podczas jego przesłuchania wyszło na jaw, że to on jest odpowiedzialny za brutalny atak na 9-latkę. Co ciekawe, dokumentacja cywilna wskazywała, że chłopiec ma 13-lat, w trakcie śledztwa przyznał jednak, że jest dwa lata starszy, co potwierdzili jego rodzice. 

 

"Wiek ma w tym przypadku ogromne znaczenie, ponieważ wobec szwedzkiego prawa, osoba może być traktowana jako pełnoletnia po ukończeniu 15 roku życia" - napisał dziennik "Aftonbladet".

Zgwałcił i dusił 9-latkę. Wyrok: Opieka psychiatryczna

Pod koniec września chłopiec został oskarżony o gwałt na dziecku i usiłowanie zabójstwa. Na sali sądowej zaprzeczał, że chciał pozbawić dziewczynkę życia, przyznał się za to do napaści na tle seksualnym. 

 

- Doszliśmy do wniosku, że oskarżony dostrzegał ryzyko, że ta dziewczyna może umrzeć i było mu to obojętne - stwierdził sędzia. 

 

W środę 15-latek usłyszał wyrok. Został objęty sądową opieką psychiatryczną ze specjalnym badaniem wypisowym. Oznacza to, że o ewentualnym zwolnieniu z terapii zadecyduje sąd, nie lekarz. Przypadki podobnej kary wśród nieletnich są w Szwecji rzadkością, a co za tym idzie, nie istnieją placówki przeznaczone wyłącznie dla dzieci. 15-latek będzie więc objęty opieką razem z dorosłymi. 

Prokurator: Jestem zadowolony z wyroku

Decyzja o takiej karze dla oprawcy 9-letniej dziewczynki zapadła po tym, jak biegły psychiatra stwierdził, że 15-latek cierpi na poważne zaburzenia. 

 

ZOBACZ: Cieszyn. Policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierowców. Okazało się, że to ojciec i syn

 

Napastnik będzie musiał również zapłacić odszkodowanie dziewczynce - 730 tys. koron szwedzkich (około 315 tys. zł) i jej rodzicom -  100 tys. koron (ok. 55 tys. zł). 

 

Prokurator Andreas Nyberg stiwerdził, że "jest zadowolony z wyroku w tej sprawie".

mst/grz
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie