Intensywne opady śniegu. Problemy na drogach i brak prądu

Polska
Intensywne opady śniegu. Problemy na drogach i brak prądu
PAP/Tomasz Gzell
Intensywne opady śniegu prawie w całej Polsce

Intensywne opady spowodowały, że na drogach zalega śnieg i błoto pośniegowe. Warunki dla kierowców nie są dobre, stąd apele o ostrożność. To nie jedyny problem. Opady spowodowały awarie sieci energetycznych. Przerwy w zasilaniu odczuwają mieszkańcy woj. śląskiego i świętokrzyskiego. IMGW ostrzega: w poniedziałek również będzie intensywnie sypać.

Intensywne opady śniegu połączone z zawiejami i zamieciami odnotowujemy rano głównie na północy kraju. Najtrudniejsza sytuacja jest w województwie podlaskim, warmińsko-mazurskim, w regionach nadmorskich oraz w w okolicach Sudetów, ale pada niemal w całym kraju.

 

IMGW wydało w poniedziałek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dla województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

 

ZOBACZ: Zimą wolniej i spokojniej. Jak jeździć na śniegu i lodzie?

 

Mocno padać będzie także w województwie zachodniopomorskim, w północnych częściach województwa mazowieckiego oraz województwa podlaskiego oraz w Sudetach - tam obowiązywać będzie drugi stopień zagrożenia.

 

IMGW wydało ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śnieguIMGW
IMGW wydało ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu

Alerty wydało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. "Zostań w domu, jeśli  możesz" - napisano.

 

 

Policja i służby apelują do kierowców o ostrożną jazdę. Przekonują, że jeśli nie musimy wsiadać za kółko, lepiej zdecydujmy się na komunikację miejską. Na drogach jest ślisko, co może znacznie wydłużyć drogę hamowania w takich sytuacjach.

 

Jednak jeśli nie możemy zrezygnować z podróży samochodem, zadbajmy o bezpieczeństwo. Odśnieżenie auta to konieczność. Za jego brak grozi kara nawet 3 tys. zł.

Śnieg na drogach i zerwane linie energetyczne

Główne arterie Warszawy są przejezdne. Od wczesnych godzin porannych na ulicach stolicy pracowało 170 pługoposypywarek. Na drogach wyjazdowych czy osiedlowych jest jednak znacznie gorsza sytuacja. Nie zapominajmy również o pieszych. Śnieg zalega także na chodnikach, tworzą się zaspy, a miejscami jest ślisko, stąd prośby m.in. do zarządców budynków o odśnieżanie.

 

WIDEO: Sytuacja na ulicach Warszawy

 

 

W niedzielę intensywne opady śniegu przyniosły jednak problemy nie tylko dla kierowców. W województwie świętokrzyskim prawie 2 tys. gospodarstw nie ma prądu, a przerw w dostawie możemy spodziewać się także na Opolszczyźnie. Powodem awarii jest ciężki śnieg, który zalega na gałęziach, a te łamiąc się, zrywają sieci energetyczne.

Sytuacja na drogach

- Nie jeździ się komfortowo, choć główne arterie Warszawy są przejezdne. Częściowo zalegają na nich śnieg i błoto pośniegowe - relacjonowała na antenie Polsat News Monika Miller.

 

Na drogach jest ślisko, więc należy dostosować prędkość do warunków panujących na drogach. - Należy też wyjeżdżać wcześniej, bo komfort jazdy jest zupełnie inny niż w sytuacji, gdy mielibyśmy dobre warunki drogowe - dodała reporterka.

 

Na Podkarpaciu wszystkie główne drogi są przejezdne. Sytuacja wygląda gorzej na drogach lokalnych czy osiedlowych.

 

Jak opowiadała reporterka Katarzyna Szczyrek, w niedzielę warunki na Podkarpaciu były "wręcz dramatyczne". Nieopodał granicy w Korczowej doszło do karambolu. Pięć osób zostało rannych, w tym dwie ciężarne kobiety.

 

WIDEO: Trudne warunki na drogach

 

 

W konsekwencji intensywnych opadów śniegu w niedzielę na Podkarpaciu sześć tysięcy odbiorców pozbawionych było dostaw energii elektrycznej.

 

WIDEO: Zobacz prognozę pogody w Polsat News

msm/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie