Atak zimy w Europie. Kontynent zasypany śniegiem

Świat
Atak zimy w Europie. Kontynent zasypany śniegiem
Reuters
Zasypana śniegiem Słowacja

Obfite opady śniegu dotarły wraz z początkiem tygodnia do większości krajów Starego Kontynentu. Biały puch sparaliżował m.in. pracę londyńskich lotnisk i uwięził słowackich kierowców w autach na autostradach. Zaś Francuzi ataku zimy dopiero się spodziewają.

Śnieg w poniedziałek spadł nad praktycznie całą Wielką Brytanią. Obfite opady zakłóciły pracę lotnisk. W kilku miejscach kraju, w trasę nie wyjechały pociągi, a na drogach panowały trudne warunki, służby nie nadążały z usuwaniem skutków opadów. 

 

Londyńskie lotniska Gatwick i Stansted informowały, że zła pogoda uniemożliwiła start samolotów, część lotów odwołano, inne opóźniono. Problemów nie zgłaszały za to inne porty lotnicze w brytyjskiej stolicy. 

 

ZOBACZ: Wielka Brytania: Grupa uczniów utknęła na lotnisku pod Londynem

 

Brytyjska służba meteorologiczna The Met Office wydała ostrzeżenia pogodowe drugiego stopnia dotyczące silnych opadów śniegu oraz oblodzenia dla południowo-wschodniej Anglii.

Paraliż w Słowacji

Obfite opady śniegu i silny wiatr nawiedziły też w niedzielę wschodnią i północną Słowację. Samochody grzęzły na zasypanych odcinkach dróg, które pozostały nieprzejezdne przez dłuższy czas. Zwały śniegu paraliżowały transport publiczny.

 

Najgorsza sytuacja była na wschodzie kraju, gdzie spadło od 15 do 30 centymetrów śniegu. Do pomocy drogowcom wysłano 120 strażaków.

 

ZOBACZ: Atak zimy. Prognoza pogody na weekend 10-11 grudnia

 

Opady były tak silne, że w liczącym blisko 100 tys. mieszkańców mieście Preszów, ogłoszono stan wyjątkowy. Mieszkańców poproszono, aby nie opuszczali swoich domów, z wyjątkiem sytuacji awaryjnych.

 

Ataku zimy spodziewają się w poniedziałek Francuzi. Agencja meteorologiczna Météo-France, zaznaczyła, że  "w poniedziałek zimowa pogoda obejmie dużą część kraju". Ostrzeżenia dotyczą marznącej mgły, deszczu oraz obfitych opadów śniegu. 

laf / Reuters / AP / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie