Jarosław Gowin złożył rezygnację z funkcji prezesa Porozumienia

Polska
Jarosław Gowin złożył rezygnację z funkcji prezesa Porozumienia
FLICKR/Piotr Drabik
Jarosław Gowin

Podczas Kongresu Nadzwyczajnego Jarosław Gowin złożył rezygnację z funkcji prezesa założonego przez siebie Porozumienia. Jego zdaniem partii potrzebny ktoś nowy, kto nie jest obciążony ciężarem "trudnych kompromisów".

Podczas kongresu Gowin stwierdził, że "wiosną finalizować się będą rozmowy partii opozycyjnych na temat konstelacji, w której opozycja pójdzie do wyborów". Według polityka od tej konstelacji zależy odsunięcie PiS od władzy.

 

- To prawda, rządziliśmy razem z PiS-em. Umawialiśmy się jednak na zupełnie inny program. Partia Jarosława Kaczyńskiego, zamiast ewoluować w kierunku cywilizowanej centroprawicy, stała się populistycznym ugrupowaniem, próbującym realizować pomysły niebezpieczne - ocenił Gowin.

 

ZOBACZ: Jarosław Gowin: oczekujemy, że rząd wycofa się z Polskiego Ładu

 

Przekazał, że w związku z nadchodzącymi rozmowami opozycji, jest ważne, by partię reprezentował "ktoś nowy, ktoś kto nie jest obarczony ciężarem tych trudnych kompromisów i tych trudnych decyzji, które ja podejmowałem". 

 

Nową przewodniczącą partii ma zostać Magdalena Sroka.

Jarosław Gowin, historia kariery 

Gowin rozpoczął pracę w parlamencie 2005 roku. Z ramienia Platformy Obywatelskiej został senatorem. Dwa lata później zasiadał już w ławach poselskich. W 2011 roku, w drugim rządzie Donalda Tuska, został ministrem sprawiedliwości. Stanowisko stracił w 2013 roku, wtedy też przegrał walkę o przywództwo w PO.

 

ZOBACZ: Jarosław Gowin w programie "Gość Wydarzeń": Odsunięcie PiS od władzy jest także celem Porozumienia

 

Założył własną partię Polska Razem, którą w 2017 roku przekształcił w Porozumienie. W wyborach w 2015 roku kandydował z list Prawa i Sprawiedliwości. Został wicepremierem i ministrem nauki w rządzie Beaty Szydło. Po wyborach w 2019 roku utrzymał swoje stanowiska. W 2020 roku krytykował pomysł przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych. Podał się do dymisji. 

 

W październiku tego samego roku powrócił do rządu. Objął urząd wicepremiera i ministra rozwoju. W sierpniu 2021 Mateusz Morawiecki złożył do prezydenta wniosek o odwołanie Gowina. To definitywnie zakończyło współpracę Porozumienia i PiS.

 

jk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie