USA. 18-letni Jaylen Smith został najmłodszym czarnoskórym burmistrzem w historii kraju

Świat
USA. 18-letni Jaylen Smith został najmłodszym czarnoskórym burmistrzem w historii kraju
Jaylen Smith/Facebook
Jaylen Smith

18-letni student został najmłodszym czarnoskórym burmistrzem wybranym w historii USA. Jaylen Smith skończył szkołę średnią w maju, a we wtorek został wybrany na przywódcę małego miasteczka Earle w stanie Arkansas. Elektoratowi obiecał m.in. doprowadzenie do budowy dużego sklepu spożywczego, jak i zajęcie się opuszczonymi domami w okolicy.

Jaylen Smith co prawda nie jest pierwszym 18-letnim burmistrzem w historii Stanów Zjednoczonych, ale najmłodszym czarnoskórym włodarzem - już tak.

Plany młodego burmistrza. Chce, by społeczność integrowała się ze sobą

Jego rodzina hucznie świętowała ważne zwycięstwo. - Moja mama nie może przestać płakać - powiedział nastolatek w rozmowie z "Washington Post".

 

ZOBACZ: Peru. Odwołano prezydenta Pedro Castillo. "Utracił moralną legitymację do sprawowania urzędu"

 

Należący do Partii Demokratycznej młodzieniec wygrał wybory w miasteczku liczącym 1,8 tys. mieszkańców. "Czas zbudować lepszy rozdział w Earle, w Arkansas" - napisał na Facebooku po ogłoszeniu wyników wyborów. Nastolatek zdobył 235 głosów, a jego rywal - 185.

 

Nowy burmistrz zamierza m.in. naprawić system kanalizacyjny miasta, zająć się opuszczonymi domami i zwiększyć zaangażowanie społeczności w życie lokalne. Planuje również doprowadzić do pojawienia się w mieście dużego sklepu spożywczego, bo poprzedni supermarket zamknięto wiele lat temu.

 

Smith: Nie chciałem zostać burmistrzem w wieku 30-40 lat

Smith w szkole średniej był przewodniczącym samorządu szkolnego i pełnił funkcje kierownicze w klubach szkolnych. - Musisz gdzieś zacząć. Nie chciałem mieć 30 czy 40 lat i zostać burmistrzem, jeżeli mógłbym nim być teraz - powiedział.

 

Innym 18-letnim burmistrzem w USA był Michael Sessions, który w 2005 roku wygrał wybory w Hillsdale w stanie Michigan. Nastolatek chodził wówczas jeszcze do szkoły średniej. 

pgo/wka/BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie