Peru. Odwołano prezydenta Pedro Castillo. "Utracił moralną legitymację do sprawowania urzędu"

Świat
Peru. Odwołano prezydenta Pedro Castillo. "Utracił moralną legitymację do sprawowania urzędu"
PAP/EPA/Renato Pajuelo
Zatrzymany były prezydent Peru

Prezydent Peru, Pedro Castillo, w środę ogłosił, że zastępuje Kongres "wyjątkowym rządem". Władza ustawodawcza zignorowała to i na nadzwyczajnym posiedzeniu odwołała go z urzędu i oskarżyła o próbę przejęcia władzy. W momencie aresztowania Castillo zmierzał do meksykańskiej ambasady w Limie - przekazały media.

W wyniku impeachmentu głowy państwa Peru ma po raz pierwszy kobietę-prezydenta. Dina Boluarte - wcześniej wiceprezydent - została zaprzysiężona w środę w stolicy kraju, w Limie.

 

Nowa pani prezydent to 60-letnia prawniczka, która będzie rządzić do lipca 2026 roku, czyli do końca prezydentury Castillo. Przemawiając po złożeniu przysięgi, wezwała do politycznego rozejmu, aby przezwyciężyć kryzys, który ogarnął kraj - poinformowało BBC.

 

- To, o co proszę, to chwila czasu na uratowanie kraju - powiedziała.

 

Nowa prezydent Dina Boluarte PAP/EPA/Paolo Aguilar
Nowa prezydent Dina Boluarte

Szef Trybunału Konstytucyjnego oskarżył prezydenta o wszczęcie zamachu stanu

Dramatyczne wydarzenia rozpoczęło wystąpienie Pedro Castillo w telewizji państwowej, w którym ogłosił stan wyjątkowy. Stwierdził, że rozwiąże kontrolowany przez opozycję Kongres, co spotkało się z zaskoczeniem zarówno w Peru - gdzie kilku ministrów podało się do dymisji w proteście - jak i za granicą.

 

Szef Trybunału Konstytucyjnego oskarżył Castillo o wszczęcie zamachu stanu, a USA "usilnie nalegały" na prezydenta, by cofnął swoją decyzję. Peruwiańska policja i siły zbrojne wydały wspólne oświadczenie, w którym stwierdziły, że szanują porządek konstytucyjny.

 

ZOBACZ: Peru. Byk uciekł z ciężarówki. Zdemolował sklep i zaatakował kilka osób. Udostępniono nagranie

 

Castillo próbował rozwiązać Kongres zaledwie kilka godzin przed tym, jak ten miał rozpocząć kolejne postępowanie w sprawie odwołania prezydenta. To już trzecie takie działanie od czasu objęcia przez niego urzędu w lipcu 2021 roku.

 

- W odpowiedzi na żądania obywateli w całym kraju, postanowiliśmy ustanowić wyjątkowy rząd, którego celem jest przywrócenie rządów prawa i demokracji - powiedział Castillo w swoim telewizyjnym przemówieniu. Dodał, że "nowy Kongres z uprawnieniami konstytucyjnymi do opracowania nowej konstytucji" zostanie zwołany "w ciągu nie więcej niż dziewięciu miesięcy".

"Prezydent utracił moralną legitymację do sprawowania urzędu"

Jednak Kongres kontrolowany przez partie przeciwne Castillo, zwołał sesję nadzwyczajną i przeprowadził głosowanie w sprawie impeachmentu, któremu Castillo próbował zapobiec.

 

Na 130 parlamentarzystów 101 osób głosowało za postawieniem go w stan oskarżenia, tylko sześć było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu. Stwierdzono, że prezydent "utracił moralną legitymację do sprawowania urzędu".

 

ZOBACZ: Pedro Castillo. Przesłuchanie prezydenta Peru przerwane przez "występ" striptizera Ricardo

 

Prezydent został zatrzymany i oskarżony o bunt i złamanie porządku konstytucyjnego.

 

Peru przechodzi przez trudny okres polityczny. W ostatnich latach kraj miał wielu prezydentów, których usunięto z urzędu. W 2020 roku w ciągu pięciu dni urzędowało tam trzech prezydentów .

 

Castillo, który jest lewicowym byłym nauczycielem, został wybrany w czerwcu 2021 roku w wyborach, w których pokonał prawicowego rywala Keiko Fujimori. Ostatnio walczył z zarzutami o korupcję, które według niego były częścią spisku mającego na celu obalenie go.

mbl/ sgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie