Strefa Schengen. Chorwacja dołączy od 1 stycznia 2023. Nie ma zgody dla Bułgarii i Rumunii

Świat
Strefa Schengen. Chorwacja dołączy od 1 stycznia 2023. Nie ma zgody dla Bułgarii i Rumunii
Pixabay/Twiter/Davor Božinović
Od 1 stycznia 2022 roku Chorwacja będzie w strefie Schengen

Państwa członkowskie UE potwierdziły w czwartek przyjęcie Chorwacji do strefy Schengen - poinformowali przedstawiciele władz w Zagrzebiu. Do umowy o bezpaszportowym wjeździe do państw chciały dołączyć również Rumunia oraz Bułgaria, ale te dwa kraje nie uzyskały zgody wszystkich rządów. Weto zgłosiły Niderlandy oraz Austria.

"Ostatni krok zakończony! Decyzja Rady przyjęta – teraz formalnie potwierdzono, że Chorwacja przystąpi do strefy Schengen z dniem 1 stycznia 2023 r." – napisało Stałe Przedstawicielstwo Chorwacji przy UE na Twitterze.

 

 

Jednocześnie unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson poinformowała, że nie wszystkie kraje UE nie zgodziły się, by do strefy przystąpiły Rumunia i Bułgaria.

 

ZOBACZ: Chorwacja w strefie Schengen. Jest decyzja Parlamentu Europejskiego

 

Przeciw członkostwu Bukaresztu i Sofii opowiedziała się Austria. Swoje weto - tylko przeciwko Bułgarii - zgłosiła ponadto Holandia.

Czym jest strefa Schengen?

Do strefy Schengen należą wszystkie kraje UE z wyłączeniem Chorwacji, Bułgarii, Rumunii oraz Cypru, a także Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Liechtenstein niebędące członkami wspólnoty.

 

Chorwacja przystąpiła do UE w 2013 roku, a jej rząd zgłosił wówczas chęć przystąpienia do strefy euro. Zagrzeb porzuci dotychczasową walutę - kunę - od 1 stycznia przyszłego roku, czyli tego samego dnia, kiedy dołączy do strefy Schengen.

pgo/wka/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie