Łódź. Kilkadziesiąt ton niebezpiecznych odpadów porzuconych w kilku województwach. Są zatrzymani

Polska
Łódź. Kilkadziesiąt ton niebezpiecznych odpadów porzuconych w kilku województwach. Są zatrzymani
Policja
Niebezpieczne odpady gromadzone na wynajętych posesjach

Prawie 70 tys. ton niebezpiecznych odpadów wylądowało na wynajętych posesjach w kilku województwach. Śmierci były groźne dla ludzi, zwierząt oraz mogły doprowadzić do skażenia środowiska. Ich legalna utylizacja szacowana jest na ok. 350 mln zł. Śledczy zatrzymali w sprawie cztery osoby.

"Funkcjonariusze CBŚP, KAS, WIOŚ i prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Łodzi ustalili, że tylko przez ostatnie półtora roku wykonano ponad 3 tys. transportów z ponad 68 tys. ton niebezpiecznych odpadów, które porzucono na wynajętych posesjach" - czytamy w komunikacie policji. 

 

W sprawie zatrzymano cztery osoby i zastosowano wobec nich areszt tymczasowy. 

Zagrożenie dla ludzi i środowiska 

Funkcjonariusze CBŚP i Prokuratura Okręgowa w Łodzi prowadzą dochodzenie w związku ze sfałszowaną dokumentacją dotyczącą transportu i utylizacji odpadów. Porzucane transporty były groźne dla ludzi, zwierząt oraz mogły doprowadzić do skażenia gruntów i wód. 

 

W wyniku działań śledczy ustalili osoby, które mają mieć związek z procederem. Podejrzani zostali oskarżeni o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej.

 

ZOBACZ: Akcja CBŚP w Zabrzu. Mężczyzna zabarykadował się w mieszkaniu

 

Na podstawie danych w systemie obrotu odpadami inspektorzy WIOŚ pomogli dotrzeć do podmiotów, które mogą mieć związek ze sprawą.

Koszt utylizacji odpadów to ok. 350 mln zł  

Przestępcy zajmowali się fałszowaniem dokumentów, które później trafiały do ewidencji odpadów oraz transportu niebezpiecznych odpadów. Grupa miała też nawiązywać współpracę z podstawionymi osobami, które wynajmowały na terenie kilku województw nieruchomości i magazyny, gdzie gromadzono szkodliwe śmieci. 

 

ZOBACZ: CBŚP: Zatrzymanie trzech kobiet. Polki podejrzane o udział we włoskiej mafii

 

"Szacunkowy koszt legalnej utylizacji tego typu odpadów wynosi ponad 350 mln zł, a straty podatkowe związane m.in. z wyłudzeniami zwrotu podatku VAT oszacowano na około 1,6 mln zł" - czytamy. 

 

Cztery zatrzymane osoby usłyszały w łódzkiej prokuraturze m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jak również prania pieniędzy, posługiwania się nierzetelnymi fakturami, popełniania przestępstw skarbowych oraz spowodowanie zagrożenia dla ludzi i środowiska poprzez nieodpowiednie postępowanie z odpadami.

ap/sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie