USA. Raphael Warnock zwycięża w wyborach. Demokraci zyskują większość w Senacie

Świat
USA. Raphael Warnock zwycięża w wyborach. Demokraci zyskują większość w Senacie
PAP/EPA/JIM LO SCALZO
Senator Raphael Warnock wywalczył reelekcję ze stanu Georgia

Demokratyczny senator Raphael Warnock pokonał kandydata Partii Republikańskiej Herschela Walkera w wyborach startowych do Senatu w Georgii - podały media. To rozstrzygnięcie przypieczętowuje kontrolę Partii Demokratycznej nad tą Izbą. Rozkład sił będzie wynosił 51-49 dla ugrupowania prezydenta Joe Bidena.

Zwycięstwo Warnock'a da Demokratom większość w Senacie. Wygrana potwierdza sukces partii prezydenta Joe Bidena w wyborach połówkowych do wyższej izby amerykańskiego Kongresu - przekazała telewizja NBC News.

 

Wynik jest także ciosem dla Donalda Trumpa, który poparł przegranego Walkera.

 

"Dziękuję Ci, Georgio. Zrobiliśmy to znów" - napisał senator Warnock w mediach społecznościowych.

 


- Po ciężkiej kampanii - a raczej kampaniach - mam zaszczyt wypowiedzieć istotne słowa dla demokracji: "Ludzie przemówili" - powiedział Warnock zwolennikom zgromadzonym na wiecu wyborczym.

Rozkład sił w Senacie będzie wynosił 51-49 dla Demokratów

Po podliczeniu głosów z 97 proc. komisji wyborczych, Warnock - pastor kościoła baptystów w Atlancie - prowadzi z przewagą 1,2 punktu procentowego nad byłą gwiazdą futbolu amerykańskiego Herschelem Walkerem. Pozostałe do podliczenia głosy zdecydowanie faworyzują Demokratę.

 

W wywiadzie dla NBC News, menadżer kampanii Warnock'a, Quentin Fulks, przypisał zwycięstwo po części dużej polaryzacji wyborczej. Dodał, że skutek przyniosło także apelowanie do niezależnych i republikańskich wyborców, którzy mieli wątpliwości co do kandydatury Walkera.

 

Dogrywka wyborcza została przeprowadzona zgodnie z prawem stanowym, ponieważ żaden z kandydatów nie zdobył większości w listopadowych wyborach.

 

ZOBACZ: USA. Incydent przed wyborami. Senator uderzony puszką piwa

 

Zwycięstwo senatora Demokratów oznacza, że przez najbliższe dwa lata rozkład sił w Senacie będzie wynosił 51-49 dla Demokratów.

 

Warnock jest pastorem kościoła baptystów w Atlancie, w którym kiedyś kazania wygłaszał Martin Luther King. Walker, kandydat Republikanów, to była gwiazda futbolu amerykańskiego i właściciel firmy cateringowej, którego kandydaturę popierał były prezydent Donald Trump.

 

Mimo zwycięstwa w Senacie, Demokraci nie będą już mieli większości w Izbie Reprezentantów. Od stycznia Republikanie będą mieć tam 222 mandaty, zaś Demokraci - 213.

mbl / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie