USA. Partia Demokratyczna utrzyma Senat. Wyniki wyborów

Świat
USA. Partia Demokratyczna utrzyma Senat. Wyniki wyborów
PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN
Demokraci będą kontrolować co najmniej jedną z dwóch izb Kongresu USA

Partia Demokratyczna utrzyma kontrolę nad Senatem, jedną z izb amerykańskiego Kongresu - podały media z USA, bazując na policzonych dotąd głosach. Partia Joe Bidena może ogłosić wyborczy sukces, ponieważ jej członkini - Catherine Cortez Masto - obroniła mandat senatora z Nevady. Nadal nierozstrzygnięty jest pojedynek w Izbie Reprezentantów, choć tu większe szanse mają Republikanie.

Jak podała agencja AP, Cortez Mesto prowadzi około 0,5 punktami procentowymi nad republikańskim konkurentem Adamem Laxaltem. To około pięć tysięcy głosów, lecz różnica może się zwiększyć lub minimalnie zmniejszyć, ponieważ na policzenie czekają jeszcze głosy z czterech procent komisji.

 

Przed wyborami sondaże nie były optymistyczne dla demokratów. Komentatorzy nie wykluczali, że przez USA przejdzie symboliczna "czerwona fala", oznaczająca bardzo dobry wynik republikanów.

 

Demokratka, która świętuje triumf, jest pierwszą kobietą-latynoską w Senacie USA. W przeszłości była prokuratorem generalnym Nevady, które to stanowisko zajmuje teraz Laxalt.

USA patrzą na Georgię. Możliwa dogrywka, ale demokraci mimo to przejmą Senat

Partia Demokratyczna będzie miała co najmniej 50 mandatów w 100-miejscowym Senacie - tak, jak teraz. To pozwoli jej kontrolować pracami izby, ponieważ w przypadku remisu decydujący głos ma wiceprezydent, a obecnie jest nim demokratka Kamala Harris.

 

ZOBACZ: USA. U wybrzeży Florydy nurkowie odnaleźli wrak wahadłowca Challenger

 

Możliwe jest jednak, iż druga osoba w państwie w ogóle nie będzie musiała podejmować takich decyzji. Nie znamy jeszcze wyniku głosowania w stanie Georgia, gdzie ani kandydat demokratów, ani republikanów, na razie nie zdobyli co najmniej połowy głosów, a ich wyniki są do siebie zbliżone.

 

Stało się tak, ponieważ stosunkowo niewielką liczbę wyborców przekonał do siebie kandydat mniej znanej w USA Partii Libertariańskiej. Jeśli w Georgii dojdzie do "dogrywki", tamtejsi Amerykanie zagłosują ponownie w polskie Mikołajki - 6 grudnia.

Niepewnie w Izbie Reprezentantów. Bliżej zwycięstwa są republikanie

Z kolei w Izbie Reprezentantów sytuacja nadal nie jest jednoznaczna, chociaż więcej powodów do optymizmu mają republikanie, których twarzą jest m.in. były prezydent Donald Trump. W tych wyborach zwycięzców nie ma jeszcze w 20 z 435 okręgów. Demokraci zdobyli dotychczas 204 miejsca w tej izbie, a Partia Republikańska - 211. Aby mieć w niej przewagę, trzeba zdobyć 218 miejsc.

 

Media, w tym NBC News, przewidują, że Izba Reprezentantów trafi w ręce republikanów, lecz ich przewaga będzie minimalna - co najwyżej kilku głosów.

wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie