Człowiek Roku 2022 tygodnika "Time". Nagrodzeni Wołodymyr Zełenski i "duch Ukrainy"

Kultura
Człowiek Roku 2022 tygodnika "Time". Nagrodzeni Wołodymyr Zełenski i "duch Ukrainy"
twitter.com/TIME
Okładka tygodnika "Time"

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski i "duch Ukrainy" otrzymali tytuł Człowieka Roku 2022 tygodnika "Time". Jak uzasadnił redaktor naczelny pisma, przywódca państwa zaatakowanego przez Rosję "zelektryzował świat w sposób, jakiego nie widzieliśmy od dziesięcioleci".

"Za udowodnienie, że odwaga może być równie zaraźliwa jak strach, za inspirowanie ludzi i narodów do jednoczenia się w obronie wolności, za przypomnienie światu o kruchości demokracji i pokoju - Wołodymyr Zełenski i 'duch Ukrainy' są osobowościami roku TIME 2022" - napisał w uzasadnieniu redaktor naczelny "Time'a" Edward Felsenthal.

 

ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski złożył życzenia po polsku. "Wasz kraj, to nasza siostra"

 

"Niezależnie od tego, czy wojna o Ukrainę budzi nadzieję, czy strach, Wołodymyr Zełenski zelektryzował świat w sposób, jakiego nie widzieliśmy od dziesięcioleci" – napisał redaktor.

 

"Z jego pierwszego 40-sekundowego posta na Instagramie z 25 lutego, pokazującego, że jego gabinet i społeczeństwo obywatelskie są nienaruszone i na miejscu - w codziennych przemówieniach wygłaszanych zdalnie w instytucjach takich jak parlamenty, Bank Światowy i przy wręczaniu nagród Grammy - prezydent Ukrainy był wszędzie" – dodał Felsenthal.

Człowiek Roku tygodnika "Time" od 1927 roku

Tytuł Człowieka Roku tygodnika "Time" przyznawany jest od 1927 roku. Otrzymuje go człowiek, grupa, maszyna lub idea, który miała największy wpływ na wydarzenia na świecie w danym roku. Wpływ ten może być zarówno pozytywny, jak i negatywny.

 

Jako pierwszy tytuł otrzymał pionier lotnictwa Charles Lindbergh. W 2021 roku Człowiekiem Roku został Elon Musk.

an/wka / polsatnews.pl / time.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie