Piotr Müller: Rząd chce utworzyć specjalny fundusz dla piłki nożnej

Polska
Piotr Müller: Rząd chce utworzyć specjalny fundusz dla piłki nożnej
Polsat News
Piotr Müller

30 milionów dla piłkarzy za wyjście z grupy na mistrzostwach? Taka informacja pojawiła się w poniedziałek w mediach. Tymczasem Piotr Müller mówi, że rząd przeznaczy być może nawet więcej niż 30 milionów, ale na specjalny fundusz, który będzie zajmował się wspieraniem piłki nożnej w Polsce, szkoleniami i rozwojem kadry.

Za awans do fazy pucharowej na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej rząd miał obiecać polskim piłkarzom 30 milionów złotych premii. Doniesienia portalu WP SportoweFakty w tej sprawie skomentował podczas konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.

 

- Mamy największy sukces polskiej reprezentacji od 36 lat na Mundialu. (...) Chciałbym przedstawić, jakie w tej materii są fakty. Pan premier Morawiecki jest od wielu miesięcy z prezesem PZPN, jak i trenerem, panem Czesławem Michniewiczem i rozmawiali o większym wsparciu dla polskiej piłki nożnej. Jednocześnie, faktycznie, pan premier wskazał, że warunkiem dodatkowego wsparcia jest awans z grupy - mówił rzecznik.

Specjalny fundusz na piłkę nożną

- Ale jakiego wsparcia. My chcemy wesprzeć polską piłkę nożną, żeby powstał specjalny fundusz, który będzie zajmował się i to jest ważne: szkoleniem, rozwojem dzieci, które grają w piłkę nożną, budową dodatkowej infrastruktury, nowymi technologiami w sporcie czy kwestiami rozwoju reprezentacji Polski. To są środki finansowe, które będą przeznaczone na te cele - dodał.

 

ZOBACZ: Mundial, Katar 2022. Prezydent Andrzej Duda oglądał mecz Meksyk-Polska z polskimi żołnierzami

 

Fundusz ma być zasilany z różnych źródeł, w tym z budżetu państwa. - Może być zasilany innymi źródłami, to już jest kwestia tego jak umocujemy to w ustawie - stwierdził Müller.

 

- Premier obiecał w rozmowie z przewodniczącym PZPN i trenerem polskiej reprezentacji, dodatkowe środki finansowe dla polskiej piłki nożnej po awansie. I to się dzieje - powiedział Piotr Müller.

Wsparcie piłki nożnej. Fundusz "większy niż 30 mlionów"

- Jeżeli chodzi o kwestie szkoleniowe, infrastruktury sportowej, innego rodzaju inwestycji, to będzie większy fundusz niż 30 milionów złotych. (...) Z samego budżetu państwa to będzie kwota wyższa, ale na cele szkoleniowe - podkreślił. 

 

ZOBACZ: Mundial w Katarze. Kibic z flagą LGBT i hasłami antywojennymi na koszulce wbiegł na murawę

 

- Natomiast jeśli PZPN chce w ramach własnych decyzji podjąć jakieś decyzje co do kwestii nagród, to oczywiście może. To już jest kwestia Polskiego Związku Piłki Nożnej, który ma swój budżet - zaznaczył rzecznik.

 

Polska na mistrzostwach wyszła z grupy po raz pierwszy od 1986 roku. Na trwającym Mundialu najpierw zremisowaliśmy z Meksykiem 0:0, następnie zwyciężyliśmy z Arabią Saudyjską 2:0, a w ostatnim, grupowym meczu, przegraliśmy 0:2 z Argentyną. Polska drużyna odpadła z turnieju w 1/8 finału, po przegranej z Francją 1:3.

jk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie