Irańska sportsmenka zdjęła hidżab. Jej dom zrównano z ziemią

Świat
Irańska sportsmenka zdjęła hidżab. Jej dom zrównano z ziemią
Pixabay/Public Domain
Zdjęcie ilustracyjne

Elnaz Rekabi, irańska zawodniczka uprawiająca wspinaczkę sportową, po tym jak startowała w zawodach bez hidżabu, stała się symbolem walki o wolność irańskich kobiet. Przyszło jej jednak zapłacić za to wysoką karę - jej dom rodzinny został zrównany z ziemią. - To wynik życia w tym kraju - mówi mężczyzna, nagrywający płaczącego brata Rekabi.

Miesiąc po tragicznej śmierci 23-letniej Mahsy Amini, a wraz z nią wybuchu wielkiego buntu irańskich kobiet do protestu postanowiła przyłączyć się sportsmenka Elnaz Rekabi. 

Protesty w Iranie

Podczas igrzysk w Korei Południowej zdjęła hidżab. Po zawodach Iranka zaginęła. Ani rodzina, ani znajomi nie mieli z nią kontaktu - podaje IranWire. 

 

 

Po nagłym powrocie do Iranu została umieszczona w areszcie domowym. Wydała też oświadczenie, że z odkrytą głową wystąpiła przez przypadek. Twierdziła, że hidżab zsunął się z jej głowy tuż przed startem. Według źródeł BBC, komunikat miał być wymuszony, a Iranka szantażowana. Grożono jej m.in. zajęciem majątku rodzinnego. 

 

Krótko później w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać zniszczony dom Rekabi, jej płaczącego brata i leżące na ziemi medale. - To wynik życia w tym kraju. Mistrz kraju z kilogramami medali dla tego kraju. Ciężko pracował, aby ten kraj był dumny. Spryskali go gazem pieprzowym, zburzyli dom  i wyjechali. Co mogę powiedzieć? - komentuje operator kamery.

nb/zdr/polsatnews.pl/CNN/BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie