Maksymilian Dura: Tysiące Ukraińców zniknęło z frontu. Atak na Melitopol może być przełomem

Świat
Maksymilian Dura: Tysiące Ukraińców zniknęło z frontu. Atak na Melitopol może być przełomem
MON Ukrainy
Nagle "zniknęło" kilkadziesiąt tysięcy ukraińskich żołnierzy, którzy szturmowali Rosjan na południu

Ukraińcy mogą szykować się do przeprowadzenia ofensywy i odbicia Melitopolu w obwodzie zaporoskim, co mogłoby doprowadzić do przełomu w wojnie - uważa kmdr por. rez. Maksymilian Dura, ekspert Defence24.pl. Jak tłumaczy, taki ruch pozwoliłby odciąć znaczną część wojsk okupantów od dostaw. Ofensywę może przeprowadzić kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców, którzy jakiś czas temu nagle zniknęli z frontu.

Jak tłumaczył Maksymilian Dura na antenie Polsat News, obwód zaporoski to idealne miejsce do uderzenia, "coś, co może doprowadzić do przełomu w wojnie".

 

- Głównie chodzi o Melitopol, czyli taki centralny ośrodek komunikacyjny łączący oddziały Rosjan na południu Ukrainy z Federacją Rosyjską. Taki atak może się udać, Ukraińcom zostało kilkadziesiąt kilometrów do przejścia, są do tego przygotowani - stwierdził ekspert.

Wojna w Ukrainie. Wojska Ukraińskie mogą odbić Melitopol 

Maksymilian Dura mówił o jeszcze jednej, najważniejszej w jego ocenie przesłance, która może zapowiadać właśnie taki scenariusz wydarzeń na froncie, "na którą zwraca uwagę bardzo wielu wojskowych specjalistów".

 

- Nagle "zniknęło" kilkadziesiąt tysięcy ukraińskich żołnierzy, którzy szturmowali Rosjan na południu. Oni gdzieś są, w gotowości i najprawdopodobniej wkrótce gdzieś uderzą. Przewiduje się, że albo będzie to kierunek północny i okolice Siewierodoniecka lub właśnie obwód zaporoski i okolice Melitopola. Gdyby taki szturm się udał, Ukraińcy dotarliby do Morza Azowskiego i przerwali na dwie części wojska rosyjskie.

 

ZOBACZ: Błażej Poboży: Przesyłki do ukraińskich placówek w Polsce zostały nadane w Niemczech

 

- Wówczas może dojść do "drugiego kotła chersońskiego", ponieważ Kijów ma systemy artyleryjskie, które są w stanie odciąć okupantom dostawy również od strony Krymu - tłumaczył Dura.  

"Są oznaki, że Zachód znudził się tą wojną"

Odniósł się również do słów kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który zasugerował, że Europa powinna wrócić do przedwojennego "ładu pokojowego" z Rosją, jeśli Władimir Putin będzie skłonny wyrzec się agresji wobec sąsiadów. Wyraził też gotowość  do mediacji z Rosją w tej sprawie.

 

Wideo: Dziesiątki tysięcy Ukraińców zniknęło z frontu. Ekspert o ataku, który może być przełomem

 

- Muszę powiedzieć, że zawsze obawiałem się, że Zachód znudzi się tą wojną i oznaki tego niestety widać. Różni zachodni politycy zaczynają mówić o tzw. pokoju, a ten może nastąpić tylko w jednym przypadku: gdy Rosja wycofa wojska z Ukrainy, łącznie z Krymem, i zapłaci za to, co zrobiła - powiedział kmdr por. rez. Maksymilian Dura.

 

ZOBACZ: Media: Władimir Putin miał wypadek w swojej rezydencji

 

W jego opini właśnie z obawy, że Zachód może zacząć naciskać na pokój, Ukraińcy nie przeczekają zimy, tylko uderzą.

 

- Myślę, że to uderzenie nastąpiu bardzo szybko, a Rosjanie będą mieli ogromny problem z jego powstrzymaniem. Z kolei Ukraińcy wiedzą, że czas działa na ich niekorzyść, bo tacy politycy jak niemieccy bardzo często mówią o pokoju.

ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie