Andrzej Duda o walce z wykluczeniem niepełnosprawnych. Wręczył odznaczenia

Polska
Andrzej Duda o walce z wykluczeniem niepełnosprawnych. Wręczył odznaczenia
Polsat News
Prezydent Andrzej Duda

- Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami jest po to, by państwa rozumiały co to znaczy "państwo nowoczesne", czyli czyniące wszystko, aby każdy człowiek mógł funkcjonować w społeczeństwie - mówił w Warszawie prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczania odznaczeń państwowych z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością.

W Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w uroczystości, podczas której głowa państwa wręczyła odznaczenia państwowe za "wybitne zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu osób niepełnosprawnych, promowanie Polski na arenie międzynarodowej i za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy".

 

Obchodzony 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku.

Prezydent: Nowoczesne państwo to państwo, w których każda osoba może normalnie funkcjonować

W przeddzień tego wydarzenia prezydent wskazał, że ma on przypominać, na czym polega "państwo prawdziwie nowoczesne".

 

- Bardzo bym chciał, żeby Polska stawała się państwem coraz nowocześniejszym. Żeby wszystkie te światowe wzorce, te, które w istocie są wzorcami państw właśnie w pełni tego słowa znaczeniu nowoczesnych, były u nas realizowane - oświadczył prezydent zebranym.

 

ZOBACZ: "Interwencja". 32-latek mieszka w kurniku. Szokujący los niepełnosprawnego

 

- Wiele się zmieniło na przestrzeni ostatnich 30 lat. Oczywiście, im państwo jest zamożniejsze, im większa świadomość społeczeństwa, tym większe są możliwości realizacji działań w zakresie dostępności - kontynuował. Duda zapewnił, że zauważa pozytywne zmiany w kraju - również, jeżeli chodzi o myślenie o niepełnosprawności i postrzeganie ludzi nią dotkniętych.

 

 

- Chodzi o to, by Polska była dostosowana wszędzie do potrzeb obywatela. Niezależnie, od tego, czy ma możliwości poruszania się, zwykłego chodzenia, czy też porusza się przy pomocy wózka - podkreślił gospodarz pałacu. - Trzeba czynić wszystko, aby każdy z nas miał normalne możliwości funkcjonowania. To jest właśnie ten wyróżnik odróżniający państwo nowoczesne od nienowoczesnego - dodał.

Działania prezydenta na rzecz osób z niepełnosprawnościami. "Macie prawo wymagać"

- Rada ds. społecznych Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP pracuje nad rozwiązaniami, prowadzimy dialog w tej sprawie z różnego rodzaju organizacjami, a także z MRiPS. Mam nadzieję, że będziemy mogli ten projekt ustawy przekazać do parlamentu, po to, by parlament nad nim się pochylił, przyjął go i po to bym mógł go podpisać jako ustawę, która zacznie obowiązywać i będzie realizowana - mówił prezydent o projekcie ustawy przewidującej ustanowienie asystencji osobistej dla każdej osoby z niepełnosprawnością.

 

Do zadań takich asystentów osobistych należy m.in. pomaganie w codziennych czynnościach, towarzystwo podczas wyjścia z domu oraz wsparcie przy umawianiu wizyt u lekarza.

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zamrożeniu cen prądu

 

Na koniec swojego wystąpienia Andrzej Duda zwrócił się bezpośrednio do zgromadzonych w Pałacu Prezydenckim osób z niepełnosprawnościami. - Macie prawo wymagać. A my, jako ludzie, którym zostało powierzone prowadzenie spraw Rzeczypospolitej, mamy obowiązek starać się w jak największym stopniu tym wymaganiom sprostać - zadeklarował prezydent.

 

- Jeżeli to będzie się udawało, a wierzę, że będzie się udawało coraz bardziej, to będziemy mieli taką Polskę, o jakiej mam nadzieję wszyscy marzymy - podsumował szef polskiego państwa.

map/ sgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie