Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zamrożeniu cen prądu

Polska
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zamrożeniu cen prądu
Paweł Supernak/PAP
Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej, która zakłada częściowe zamrożenie cen prądu w 2023 roku.

Celem ustawy jest "uruchomienie instrumentów zwiększających bezpieczeństwo energetyczne gospodarstw domowych oraz zapewnienie im ceny energii elektrycznej na poziomie umożliwiającym opłacenie rachunków" - podano na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP.

Zamrożenie cen energii elektrycznej

Ustawa przewiduje zamrożenie cen energii elektrycznej na obecnym poziomie dla odbiorców indywidualnych przy zużyciu do 2000 kWh rocznie. Gospodarstwa domowe, w których mieszkają osoby z niepełnosprawnościami, będą mogły zużyć do 2600 kWh rocznie, zaś rolnicy i posiadacze Karty Dużej Rodziny 3000 kWh rocznie. 

 

ZOBACZ: Inflacja we wrześniu 2022 roku. GUS opublikował dane

 

Po przekroczeniu wskazanych limitów zużycia odbiorcy mają być rozliczani za każdą kolejną zużytą ilość energii według stawek taryf lub cenników obowiązujących w 2023 roku. 

 

 

Ustawa przewiduje również, że jeżeli między 1 października 2022 roku a 31 grudnia 2023 roku odbiorca zmniejszy swoje zużycie, o co najmniej 10 proc. w porównaniu z okresem od 1 października 2021 roku do 31 grudnia 2022 roku, w 2024 roku sprzedawca powinien mu zaoferować upust w wysokości 10 proc. kosztów energii elektrycznej, który ma ma zostać uwzględniony w rozliczeniach za kolejne lata.

 

W Sejmie za ustawą zagłosowało 414 posłów, jeden był przeciw, zaś wstrzymało się 26.

 

arż/ sgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie