Wielkopolska, gmina Kaźmierz. Ostrzeżenia przed wilkami

Polska
Wielkopolska, gmina Kaźmierz. Ostrzeżenia przed wilkami
Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Gminna Kaźmierz ostrzega przed wilkami

Przed watahami wilków mieszkańców ostrzega gmina Kaźmierz w Wielkopolsce. "Zwierzęta najczęściej widywane są w miejscowościach Brodziszewo, Chlewiska, Chrusty i Kąsinowo" - czytamy.

Wilki są w Polsce pod ochroną. Jest ich zaledwie od dwóch do trzech tysięcy osobników. Zajmuje się nimi Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

 

Co jakiś czas polskie gminy - głównie na Podkarpaciu - ostrzegają, by zachować szczególną ostrożność, gdyż drapieżniki te mogą grasować w pobliżu. Tym razem podobny komunikat wydała gmina Kaźmierz w Wielkopolsce.

 

"Otrzymaliśmy informację, że w obwodzie łowieckim nr 130 zaobserwowano wilki. Najczęściej widywane są w miejscowościach Brodziszewo, Chlewiska, Chrusty i Kąsinowo. Myśliwi zaobserwowali watahy składające się z kilku osobników. Wcześniej obserwacje zwierząt oraz ich śladów bytowania w obwodzie łowieckim nr 130 miały charakter incydentalny" - czytamy.

Jak reagować, gdy spotkamy wilka?

W Polsce żyje zaledwie od dwóch do trzech tysięcy wilków, co oznacza, że szansa na ich spotkanie jest wyjątkowo niska. Jednak biorąc pod uwagę, że żyją one w każdym województwie, każdy z nas czysto teoretycznie może się na nie natknąć. Jak wówczas należy się zachować?

 

Kiedy wilk znajdzie się w odległości mniejszej niż 30 metrów od nas, powinniśmy przede wszystkim zachować spokój. Jeśli zacznie się on do nas zbliżać, należy wówczas unieść ręce i zacząć machać nimi w powietrzu, jednocześnie głośno pokrzykując. W ten sposób powinniśmy go wystraszyć.

 

Natomiast jeśli zwierzę wciąż będzie się do nas zbliżać, możemy zacząć rzucać w niego niewielkimi rzeczami znajdującymi się w pobliżu jak np. grudką ziemi czy kamieniami.

 

ZOBACZ: Żubry chroniły młode przed wilkami. Opublikowano nagranie z reakcji stada


Oczywiście ­­najlepszym rozwiązaniem jest unikanie wszelkich zachowań mogących sprowokować kontakt z wilkami. Oznacza to, że za wszelką cenę nie należy dokarmiać tych zwierząt ani pozostawiać resztek żywności na parkingach czy miejscach biwakowych.

 

Spacerując po lesie z psem, trzeba prowadzić go na smyczy, natomiast mieszkając w pobliżu lasu, w którym żyją wilki, należy trzymać zwierzęta domowe na dobrze ogrodzonym terenie.

Czytaj więcej na Zielona Interia.

ac/ Polsatnews.pl/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie