Ustawa o małżeństwach jednopłciowych przegłosowana w Senacie USA

Świat
Ustawa o małżeństwach jednopłciowych przegłosowana w Senacie USA
Flickr/Nathan Rupert
Senat USA przegłosował ustawę o ochronie małżeństw osób tej samej płci

Senat USA przyjął we wtorek ustawę, która chroni na poziomie federalnym uznawanie małżeństw osób tej samej płci. Środek ten został podjęty w odpowiedzi na obawy, że Sąd Najwyższy może unieważnić decyzję z 2015 r., która zalegalizowała ten rodzaj małżeństw w całym kraju. Ustawa po zatwierdzeniu przez Izbę Reprezentantów ma trafić do prezydenta Bidena.

Przyjęta przez amerykański Senat ustawa - która może wymagać od federalnych władz uznania małżeństwa w stanie, w którym zostało zawarte - ma stanowić zabezpieczenie na wypadek sytuacji, gdyby Sąd Najwyższy wystąpił przeciwko małżeństwom osób LGBT. 

 

Ustawa musi teraz uzyskać ostateczne zatwierdzenie przez Izbę Reprezentantów, aby została podpisana przez prezydenta Joe Bidena. Głosowanie w izbie niższej może odbyć się już w przyszłym tygodniu, zanim Republikanie przejmą Izbę Reprezentantów na początku 2023 r.

 

ZOBACZ: Mundial w Katarze. Kibic z flagą LGBT i hasłami antywojennymi na koszulce wbiegł na murawę

 

- Wykonaliśmy długi, ale nieubłagany marsz w kierunku większej równości - podkreślił przywódca większości w Senacie Chuck Schumer. Polityk Demokratów zwrócił uwagę, że w ten sposób Senat wysłał wiadomość, którą każdy Amerykanin musi usłyszeć: i to bez względu na to, kim się jest i kogo się kocha. Schumer dodał, że wszyscy zasługują na godność i równe traktowanie zgodnie z prawem. 

Część republikanów poparła ustawę

Ustawa została przyjęta stosunkiem głosów 61 do 36 - do jej uchwalenia potrzebnych było 60 głosów. Poparcie dla ustawy wyraziło 12 polityków Partii Republikańskiej. W głosowaniu nie wzięło udziału dwóch republikańskich senatorów i jeden demokrata, Raphael Warnock z Georgii.

 

Przypomnijmy, że podobny projekt ustawy został przegłosowany w Izbie Republikanów na początku br. Poparcie dla zapisów wspierających małżeństwa osób tej samej płci wyraziło wówczas 47 polityków Partii Republikańskiej.

 

Decyzja Sądu Najwyższego z 2015 r. wymagała od stanów uznania małżeństw osób tej samej płci, ale w związku z obaleniem przez sąd orzeczenia w sprawie Roe kontra Wade politycy Partii Demokratycznej nalegali na usystematyzowanie prawne tych kwestii.

mak/dk/CNN/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie