Odkryto dwa nowe minerały. Nie występują na Ziemi

Świat
Odkryto dwa nowe minerały. Nie występują na Ziemi
Global Resources, Ltd./University Of Alberta Meteorite Collection
Meteoryt, który spadł w 2020 roku w Somalii, jest 9. największym znalezionym na Ziemi fragmentem kosmicznej skały

Minerały zostały odkryte w dziewiątym co do wielkości meteorycie znalezionym na Ziemi. Pochodzą z kosmicznej skały, która spadła dwa lata temu w Somalii. Dzięki analizie jej niewielkiego fragmentu, kanadyjskim naukowcom udało się natrafić na niespotykany na naszej planecie kruszec.

Co najmniej dwa zupełnie nowe minerały, których nigdy nie widziano na Ziemi, zostały zidentyfikowane w 14-tonowym meteorycie El Ali znalezionym w 2020 roku na terenie Somalii. Nieznane wcześniej rudy odkryto w pojedynczym, zaledwie 70-gramowym kawałku kosmicznej skały, który został wysłany do kanadyjskiego uniwersytetu w Albercie w celu dalszych badań.

 

Naukowcy przeanalizowali skład pozaziemskiej próbki i doszli do zaskakujących wniosków. Stwierdzono, że meteoryt zawiera niespotykane na Ziemi minerały, które nazwano elaliitem oraz elkinstantonitem. Nie ujawniono żadnych innych szczegółów na temat odkrycia.

To jeden z największych meteorytów. Jego skład zaskoczył naukowców

Jak czytamy na stronie uczelni, meteoryt nazwany El Ali został sklasyfikowany jako często spotykany żelazny meteoryt typu IAB - jest jednym z 350 okazów należących do tej kategorii, ale dziewiątym, jeżeli chodzi o wielkość.

 

ZOBACZ: Odkryli minerał nieznany ludzkości, a w nim cenny hel-3

 

Meteoryt otrzymał nazwę na cześć miasta, w pobliżu którego został znaleziony. Podobnie nazwano pierwszy z odkrytych minerałów. Drugi został nazwany dla uczczenia zasług Lindy Elkins-Tanton, dyrektorki kierującej Inicjatywy Międzyplanetarnej Uniwersytetu Stanowego Arizony i głównej badaczki nadchodzącej misji NASA Psyche.

 

Chris Herd, profesor na Wydziale Nauk o Ziemi i Atmosferze oraz kurator kolekcji meteorytów Uniwersytetu Alberty, powiedział w oświadczeniu cytowanym przez Daily Online: "Kiedykolwiek znajdziesz nowy minerał, oznacza to, że rzeczywiste warunki geologiczne, skład chemiczny skały, było inne niż to, co zostało znalezione wcześniej".

 

"Nigdy nie sądziłem, że będę zaangażowany w opisywanie zupełnie nowych minerałów z racji pracy nad meteorytem" - dodał.

 

ZOBACZ: Niezwykłe odkrycie na Antarktydzie. Oto meteoryt starszy od Układu Słonecznego

 

Herd, który jest głównym autorem badania, ma przeczucie, że można by odkryć więcej nowych minerałów, jeśli naukowcy pobiorą więcej próbek z meteorytu. Podobne do elaliitu i elkinstantonitu kruszce udało się stworzyć syntetycznie w laboratorium w latach 80., ale nigdy nie zarejestrowano ich występowania w naturze - podaje "The Guardian".

 

Stojący za odkryciem naukowcy analizują teraz kolejny, trzeci już potencjalnie nowy minerał znaleziony w meteorycie. Wszystko zależy od tego, czy nowe próbki kosmicznej skały zostaną udostępnione do dalszych badań. El Ali mógł bowiem zostać przetransportowany z Somalii do Chin w poszukiwaniu nabywcy.

map/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie