Obiekt z niebieskim ogonem nad Cyprem. "Wierzymy ,że to meteoryt"

Świat
Obiekt z niebieskim ogonem nad Cyprem. "Wierzymy ,że to meteoryt"
White8ManART/ pixabay

Meteoryt szacowany na cięższy niż pięć kilogramów przeleciał w piątek przed świtem nad Cyprem. Towarzyszył mu niebieski ogon, błyski i huki. Zaniepokojeni mieszkańcy powiadamiali o zdarzeniu policję - informują cypryjskie media.

Huki i błyski na niebie obudziły w piątek między północą a godz. 1 mieszkańców Cypru. Biuro prasowe cypryjskiej policji informuje o setkach telefonów od zaniepokojonych zjawiskiem mieszkańców.

 

- Nie potwierdzając niczego, mocno wierzymy w to, że był to meteoryt - powiedział lokalnym mediom przedstawiciel policji. "Mamy wielu świadków opisujących go jako obiekt z niebieskim ogonem, przemierzający niebo nad górami Troodos czy miastem Limassol" - dodaje.

 

"Silna eksplozja i wstrząs"

 

Część świadków mówiła też o silnej eksplozji i wstrząsie, a niektórzy twierdzili, że widzieli moment upadku meteorytu.

 

Członek honorowy Cypryjskiego Towarzystwa Astronomicznego Ioannis Fakas w wypowiedzi dla lokalnych mediów stwierdził, że ponad 5-kilogramowy meteoryt musiał wybuchnąć nad Cyprem, natomiast jego elementy wpadły do morza w rejonie zatoki Morfu na północy wyspy.

 

Iordanis Demetriades z Cypryjskiego Departamentu Geologicznego zdementował informacje o upadku meteorytu, powołując się na aparaturę sejsmologiczną, która nie wyczuła tej nocy żadnych drgań. - Nasza aparatura sejsmograficzna powinna zarejestrować jakiekolwiek wstrząsy na lądzie i morzu. Bardziej prawdopodobne jest to, że obiekt najpewniej eksplodował na niebie, co wywołało falę uderzeniową, którą poczuli mieszkańcy - wyjaśnił Demetriades.

 

W wyniku kosmicznego zjawiska nikt nie został poszkodowany. W 2013 roku wielokrotnie większy meteoryt wybuchł nad ziemią obszarze Uralu w Rosji. Tysiące osób zostały wtedy poszkodowane w okolicy Czelabińska przez pękające szyby i spadające z nieba odłamki.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze