Mundial w Katarze. USA wygrały z Iranem. Biden: Mamy to!

Świat
Mundial w Katarze. USA wygrały z Iranem. Biden: Mamy to!
PAP/EPA/Yuri Gripas / POOL
Prezydent USA Joe Biden

- Mamy to! USA, USA, USA! To wielka sprawa - powiedział Joe Biden po wygranej Amerykanów z Iranem. Reprezentacja USA pokonała we wtorek Iran i dzięki temu awansowała do fazy pucharowej.

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych wywalczyła awans do 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze. Amerykanie pokonali 1:0 Irańczyków w spotkaniu, którego stawką było wyjście z grupy B. W fazie play-off zmierzą się z Holendrami.

"To wielka sprawa"

Joe Biden został poinformowany o wyniku meczu przez jednego ze współpracowników. Prezydent USA był wtedy na spotkaniu z mieszkańcami Bay City. Spontanicznie wyszedł na scenę i krzyknął: - USA pokonały Iran 1:0, koniec gry!

 

- Mamy to! USA, USA, USA! To wielka sprawa - podkreślił.

 

Wspomniał też o rozmowie z trenerem i zawodnikami. - Powiedziałem im, że mogą tego dokonać. I zrobili to! - dodał. 

 

Relacje między USA a Iranem od wielu lat są napięte. Amerykanie stosują sankcje wobec Iranu z powodu ich programu nuklearnego, a dodatkowo oba państwa traktują się jako wzajemne zagrożenie.

 

WIDEO: Joe Biden komentuje wygraną Amerykanów

 

Napięcie przed meczem

Wtorkowy mecz drużyn piłkarskich obu państw odbierano w kontekście politycznym, a dodatkowo wysoka była stawka spotkania - zwycięzca awansował do 1/8 finału mistrzostw świata. Iran postanowił podnieść napięcie przed tym starciem, wnioskując do FIFA o wykluczenie Amerykanów z mundialu.


Iran uważa, że Amerykanie powinni zostać wyrzuceni z mistrzostw świata po tym, jak opublikowali w mediach społecznościowych post z tabelą grupy, na której jest pokazana inna flaga Iranu. Barwy się zgadzają, są zielono-biało-czerwone, ale brakuje godła Iranu na białym pasie - stylizowanego napisu "Allah".

 

Zachowanie USA w social mediach związane jest z falą protestów antyrządowych w Iranie. Amerykańska kadra chce, by gest traktowano jako sygnał wsparcia dla protestujących. Zaznaczają, że był on jednorazowy. 

 

ZOBACZ: Mundial. Katar 2022. Wzrost napięcia przed meczem USA-Iran

 

Irańczycy powołują się na zapis regulaminu FIFA, wedle którego każda osoba, która obraża godność lub integralność kraju, osoby lub grupy ludzi, będzie ukarana zawieszeniem na co najmniej dziesięć meczów, określony okres lub zostanie zastosowany inny środek dyscyplinarny". 

 

Według Iranu, publikując zniekształcony wizerunek flagi Islamskiej Republiki na swoim oficjalnym koncie, drużyna piłkarska USA naruszyła statut FIFA - podkreślono we wniosku do światowej federacji.

ac/dk / Polsatnews.pl / Polsat Sport
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie