Mundial. Katar 2022. Wzrost napięcia przed meczem USA-Iran

Świat
Mundial. Katar 2022. Wzrost napięcia przed meczem USA-Iran
PAP/EPA/Rungroj Yongrit
Rośnie napięcie przed "politycznym" meczem USA - Iran. Na zdjęciu piłkarze Iranu celebrują zwycięstwo w meczu z Walią

Iran podgrzewa atmosferę przed meczem z USA, który może zdecydować o awansie do 1/8 finału Mistrzostw świata w Katarze. Domaga się wykluczenia Amerykanów z turnieju ze skutkiem natychmiastowym. Powodem jest wpis w mediach społecznościowych, w którym zmieniono flagę Iranu.

Relacje między USA a Iranem od wielu lat są napięte. Amerykanie stosują sankcje wobec Iranu z powodu ich programu nuklearnego, a dodatkowo oba państwa traktują się jako wzajemne zagrożenie.

 

Wtorkowy mecz drużyn piłkarskich obu państw odbierany jest w kontekście politycznym, a dodatkowo wysoka jest stawka spotkania - zwycięzca awansuje do 1/8 finału mistrzostw świata. Iran postanowił podnieść napięcie przed tym starciem, wnioskując do FIFA o wykluczenie Amerykanów z mundialu.

 

ZOBACZ: Katar 2022. Pacjent oglądał mecz mistrzostw świata w trakcie zabiegu w Kielcach

Argumenty Iranu 

Iran uważa, że Amerykanie powinni zostać wyrzuceni z mistrzostw świata po tym, jak opublikowali w mediach społecznościowych post z tabelą grupy, na której jest pokazana inna flaga Iranu. Barwy się zgadzają, są zielono-biało-czerwone, ale brakuje godła Iranu na białym pasie - stylizowanego napisu "Allah".

 

Zachowanie USA w social mediach związane jest z falą protestów antyrządowych w Iranie. Amerykańska kadra chce, by gest traktowano jako sygnał wsparcia dla protestujących. Zaznaczają, że był on jednorazowy. 

 

 

Irańczycy powołują się na zapis regulaminu FIFA, wedle którego każda osoba, która obraża godność lub integralność kraju, osoby lub grupy ludzi, będzie ukarana zawieszeniem na co najmniej dziesięć meczów, określony okres lub zostanie zastosowany inny środek dyscyplinarny". 

 

Według Iranu, publikując zniekształcony wizerunek flagi Islamskiej Republiki na swoim oficjalnym koncie, drużyna piłkarska USA naruszyła statut FIFA - podkreślono we wniosku do światowej federacji. 

 

ZOBACZ: Mistrzostwa świata w Katarze. Niezwykły wyczyn Cristiano Ronaldo

Ukraina też chciała wykluczenia Iranu

Przypomnijmy, że w Iranie trwają antyrządowe protesty, a rząd usiłuje je tłumić przy użyciu służb. Z powodu naruszania praw człowieka, Anglicy domagali się wykluczenia Iranu z trwających mistrzostw w Katarze. Tego samego domagała się Ukraina, która mogła zagrać z Iranem w rozgrywkach grupowych, ale przegrała decydujący mecz o awansie z reprezentacją Walii. Ukraińcy wskazali, że wojsko irańskie wspomaga inwazję Rosji na Ukrainę poprzez szkolenia i dostarczanie dronów. FIFA nie zareagowała na oba wnioski.

 

W dotychczasowych meczach turnieju w Katarze, Iran przegrał wysoko z Anglią oraz pokonał Walię. Amerykanie zremisowali oba dotychczasowe mecze grupowe i to piłkarze z Azji są w lepszej sytuacji przed decydującym meczem. To USA muszą wygrać mecz, jesli chcą liczyć się w walce o awans. Irańczykom może wystarczyć remis w przypadku korzystnego z ich punktu widzenia wyniku meczu pomiędzy Anglią i Walią. Oba mecze we wtorek o godzinie 16.

 

mak/ sgo/CNN
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie