Jens Stoltenberg: Władimir Putin przegrywa wojnę w Ukrainie

Świat
Jens Stoltenberg: Władimir Putin przegrywa wojnę w Ukrainie
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Jens Stoltenberg

- Mimo że Rosja coraz częściej ucieka się do przerażających, masowych ataków na ludność cywilną i infrastrukturę krytyczną, to Władimir Putin przegrywa wojnę w Ukrainie - powiedział Jens Stoltenberg podczas wtorkowego wystąpienia w Brukseli. Dodał, że NATO będzie stało po stronie Ukrainy aż do zakończenia konfliktu.

- Retoryka używana przez prezydenta Rosji zaostrza się w sposób niesłychany - przekazał szef Sojuszu podczas wtorkowej konferencji. - NATO solidaryzuje się, popierając coraz mocniej ukraińską samoobronę, obronę, solidarność ludzką i militarne działania - dodał.

 

Jens Stoltenberg wskazał, że zostanie zwiększona ochrona infrastruktury krytycznej po ataku na Nord Stream i zastrzegł, że jakikolwiek atak na infrastrukturę krytyczną państw NATO napotka na zjednoczoną i zdeterminowaną odpowiedź.

 

Powiedział też, że w przyszłym tygodniu NATO przeprowadzi coroczne ćwiczenia dotyczące odstraszania nuklearnego.

Stoltenberg: Rosja wie, że wojny nuklearnej nie można wygrać

- Sojusz osiąga coraz większy stopień konsolidacji i coraz większe zjednoczenie, podczas gdy Rosja kontynuuje nieskoordynowane i rozpaczliwe ataki na cywilów i na infrastrukturę cywilną Ukrainy - dodał szef NATO.

 

Komentując groźby użycia broni jądrowej przez prezydenta Rosji Władimira Putina, Stoltenberg powiedział, że NATO ściśle monitoruje rosyjskie siły jądrowe. - Nie zaobserwowaliśmy żadnych zmian w ich rozmieszczeniu. Ale pozostajemy czujni. Rosja wie, że wojny nuklearnej nie można wygrać i nigdy nie należy jej prowadzić - dodał.

Szef NATO: Łukaszenka powinien przestać wtrącać się w ten konflikt

Jens Stoltenberg wezwał także Białoruś, by przestała pomagać Rosji w agresji wobec Ukrainy. - Łukaszenka powinien przestać wtrącać się w ten nielegalny konflikt, w szczególności niech nie bierze czynnego udziału w tym konflikcie zbrojnym - powiedział szef Sojuszu.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Zmasowane ataki rakietowe kosztowały Rosję kilkaset milionów dolarów


- Prezydent Rosji rozpoczął tę wojnę i musi ją zakończyć poprzez wycofanie wojsk z Ukrainy - przekazał Stoltenberg. - Władimir Putin podjął szereg nieodpowiedzialnych decyzji wiedząc, że ta wojna jest nie do wygrania - dodał. 

 

Szef Sojuszu dodał, że na spotkaniu ministrów obrony państw NATO, które odbędzie się we wtorek i środę, przeprowadzona zostanie dyskusja o "najbardziej istotnych problemach i potrzebach". - Będziemy starali się przesłać jasny komunikat w tej sprawie zarówno Ukrainie, jak i Rosji.  Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow dołączy do nas jutro. Razem zajmiemy się pilnymi potrzebami Kijowa - podsumował Stoltenberg.

 

mbl/ml / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie