Jak oszczędzać energię? Radzi reporterka Polsat News Karolina Ziewiecka

Polska
Jak oszczędzać energię? Radzi reporterka Polsat News Karolina Ziewiecka
Polsat News
Jak oszczędzać energię? Radzi reporterka Polsat News Karolina Ziewiecka

- To, co zużywa najwięcej prądu w naszym domu, to płyta indukcyjna - powiedziała Karolina Ziewiecka. Reporterka Polsat News zdradziła kilka sposobów, które ułatwią zapanować nad rachunkami za energię w gospodarstwach domowych.

Ziewiecka zaczęła od gotowania wody. - Jeśli mam dwie małe filiżanki do kawy, to nie napełniam czajnika wodą po brzegi - zaznaczyła. 

 

- Im więcej jest w nim wody, tym dłużej się gotuje i zużywa więcej energii - tłumaczyła. 

 

Reporterka poleca też zrobienie herbaty do dzbanka podgrzewanego świeczką. Dzięki temu po jej zaparzeniu można utrzymać wyższą temperaturę przez długi czas. - Herbata pozostaje ciepła przez kilka godzin - mówiła. 

Pieczenie zamiast smażenia 

- Coś, co zużywa najwięcej prądu w naszym domu, to płyta indukcyjna - zdradziła. - Eksperci wyliczyli, że jeżeli dwa palniki działają na średniej mocy godzinę dziennie, to w skali miesiąca kosztuje nas to 120 zł, a w skali roku 1440 zł. Wszystko zależy też od klasy płyty, dlatego warto przerzucić się ze smażonego jedzenia, na pieczone - poradziła. 

 

Jak mówi reporterka, jest to tańsze. Poza tym ma jeszcze jeden sposób na skrócenie czasu działania piekarnika. - Można go wyłączyć na 5-10 minut przed dopieczeniem potrawy i ta potrawa i tak dojedzie - zdradziła. 

 

 

- Zmywarkę do naczyń warto uruchamiać dopiero wtedy, kiedy jest pełna. Druga sprawa - warto skorzystać z trybu eko - poleciła Ziewiecka.  - Radziłabym przepłukać naczynia po obiedzie i wtedy włożyć do zmywarki - dodała.

 

- W moim domu jest ogrzewanie podłogowe, gazowe - nie jest to rzecz tania w dzisiejszych czasach - stwierdziła.

 

- Temperatura teraz to 17,6 st. C. Dom się nagrzewa w tym momencie, dlatego że temperatura ustawiona jest na 18 stopni i po powrocie z pracy ją podkręcamy - tłumaczyła. 

ap/ sgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie