Hiszpania. Trzech pasażerów na gapę płynęło z Nigerii na sterze tankowca

Świat
Hiszpania. Trzech pasażerów na gapę płynęło z Nigerii na sterze tankowca
Facebook.com/Salvamento Marítimo
Trzy osoby zostały znalezione na płetwie sterowej tankowca w Hiszpanii

Hiszpańskie władze poinformowały o trzech pasażerach na gapę znalezionych na płetwie sterowej statku po 11-dniowym rejsie z Nigerii.

Na zdjęciu udostępnionym przez hiszpańską straż przybrzeżną można dostrzec wycieńczonych mężczyzn siedzących na ledwo wystającym z wody elemencie ogromnego tankowca, podczas gdy ich stopy znajdują się mniej niż metr od powierzchni morza.

 

Jak podaje BBC, "rozbitkowie" zostali zabrani do szpitala na Gran Canarii - miejscu docelowym statku - gdzie poddano ich leczeniu z powodu umiarkowanego odwodnienia.

 

Nie jest jasne, czy pasażerowie na gapę spędzili całą podróż siedząc na sterze.

Mieli wyjątkowe szczęście

Według informacji przekazanych na stronie Salvamento Marítimo (hiszp. Ratownictwo Morskie - tłum. red.), pływający pod maltańską banderą "Althini II" przybył do Las Palmas na Gran Canarii z największego miasta Nigerii, Lagos. Odległość między tymi dwoma miejscami wynosi 2700 mil morskich, co w przeliczeniu daje ok. 5000 km.

 

ZOBACZ: Szturm emigrantów na Ceutę. Zobacz relację z hiszpańskiej enklawy w Afryce

 

Mężczyznom udzielono pierwszej pomocy w doku, w którym zostali znalezieni i wkrótce potem zabrano ich do szpitala - donosi hiszpańska agencja informacyjna EFE, na którą powołuje się BBC.

 

 

To nie pierwszy raz, gdy straż przybrzeżna natrafia na nieproszonych gości wykorzystujących płetwę sterową do podróży przez morze. 14-letni chłopiec, który przypłynął na Gran Canarię z Lagos w 2020 roku, mówił gazecie "El Pais", że cały 15-dniowy rejs spędził na sterze ogromnego tankowca z paliwem.

 

Przeżył pijąc słoną wodę i na zmianę spał w dziurze nad sterem z innymi mężczyznami, z którymi dzielił znój podróży. - Byliśmy bardzo słabi. Nigdy nie wyobrażałem sobie, że może być tak ciężko - opisywał.

Płyną w koszmarnych warunkach. Przerażające statystyki

W innym incydencie w tym samym roku czterech mężczyzn zostało znalezionych na sterze norweskiego tankowca "Champion Pula", po tym jak przepłynął z Lagos do Las Palmas. Zgodnie z raportami służb z tamtego okresu, mężczyźni schronili się w pomieszczeniu za sterem, gdzie spędzili 10 dni na morzu.

 

ZOBACZ: Prawie milion osób wyemigrowało z Hiszpanii. Po nastaniu kryzysu

 

Brytyjski portal zaznacza, że liczba migrantów płynących na łodziach z Afryki Zachodniej do hiszpańskich Wysp Kanaryjskich znacznie wzrosła w ostatnich latach. Odbywane w ten sposób podróże są długie i niebezpieczne, często kończąc się śmiercią.

 

W 2021 roku Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) odnotowała 1126 zgonów na tej trasie.

map / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie