Hiszpania: Wznowiono ruch lotniczy po tym, jak nad krajem pojawiły się szczątki chińskiej rakiety

Świat
Hiszpania: Wznowiono ruch lotniczy po tym, jak nad krajem pojawiły się szczątki chińskiej rakiety
Twitter/@ENAIRE, Wikimedia Commons/篁竹水声
Hiszpania wznawia ruch lotniczy

Ograniczenia w pasie hiszpańskiej przestrzeni powietrznej zostały zniesione - poinformował zarządca tamtejszej nawigacji powietrznej ENAIRE. Restrykcje zostały wprowadzone z uwagi na zagrożenie, jakie stwarzało niekontrolowane spadanie szczątków chińskiej rakiety CZ-B5.

W piątek rano hiszpańskie agencje odpowiedzialne za żeglugę powietrzną poinformowały o zamknięciu pasa przestrzeni powietrznej ze względu na niebezpieczeństwo, jakie stwarzało niekontrolowane spadanie szczątków chińskiej rakiety CZ-B5.

 

ZOBACZ: NASA pokazała obiekt, na którym musi istnieć życie

 

Media przekazały, że wszystkie loty z Barcelony, Ibizy Tarragony i Ibizy zostały wstrzymane. Alarmy miały się pojawić też w regionach La Rioha I Castilla. Początkowo wskazywano, że paraliż może potrwać kilkadziesiąt minut. 

Ruch lotniczy w Hiszpani przywrócony

Przed godziną 12 na Twitterze zarządcy hiszpańskiej nawigacji powietrznej ENAIRE pojawiła się informacja, że ograniczenia w pasie przestrzeni powietrznej zostały zniesione. 

 

Starty i lądowania były wstrzymane

W związku z zagrożeniem jakie powodowały szczątki chińskiej rakiety lotnisko w Barcelonie zawiesiło wszystkie starty i lądowania. 

 

ZOBACZ: NASA wyśle ten dziwaczny pojazd na Księżyc i Marsa

 

"Zawieszenie pracy lotniska wpłynęło też na inne katalońskie porty lotnicze, a także na Balearach, Aragonii i Nawarrze" - przekazywał CNN Portugal.

Agencje monitorowały sytuację

Fragment rakiety, który spowodował całe zamieszanie to część dużego obiektu kosmicznego o nazwie CZ-B5, który został wystrzelony 31 października. Cały moduł waży 20 ton, eksperci informowali jednak, że większa jego część rozpadnie się lub spłonie w atmosferze. 

 

Niekontrolowane spadanie szczątków chińskiej rakiety było cały czas kontrolowane przez agencje kosmiczne. 

mst/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie