WHO zdecydowało o zmianie nazwy małpiej ospy. "Była rasistowska i dyskryminująca"

Świat
WHO zdecydowało o zmianie nazwy małpiej ospy. "Była rasistowska i dyskryminująca"
Pixabay/Zdjęcie ilustracyjne
małpia ospa otrzymała nową nazwę

Światowa Organizacja Zdrowia zdecydowała o zmianie nazwy małpiej ospy po skargach, które wskazywały, że takie nazewnictwo jest "stygmatyzujące i rasistowskie". Od teraz choroba będzie nazywana "mpox".

Po długich rozmowach i konsultacjach Światowa Organizacja Zdrowia zdecydowała, że używana do tej pory nazwa choroby małpia ospa zostanie zastąpiono nową. 

 

Eksperci z WHO przekazali, że od teraz wykorzystywana będzie nazwa "mpox", jest to skrót od angielskiego słowa "monkeypox". Zdaniem naukowców, nazwa jest łatwa do użycia w różnych językach.

 

ZOBACZ: Szef WHO: Małpia ospa wzbudziła zainteresowanie, gdy pojawiła się w bogatych krajach

 

Decyzja zapadła po tym, jak w sieci pojawiła się petycja, pod którą podpisało się 30 specjalistów z całego świata, którzy zajmują się wirusami.

Eksperci: Nazwa nawiązuje do Afryki

W ich ocenie, nazwa małpia ospa jest dyskryminująca, ponieważ sprawia, że choroba może być powiązana z Afryką. W petycji zwrócono też uwagę, że wytyczne WHO zalecają unikanie nazw regionów geograficznych czy zwierząt w nazewnictwie chorób.

 

"Pochodzenie małpiej ospy jej nadal nieznane. Jednak w mediach pojawia się próba powiązania jej z Afryką, Afryką Zachodnią lub Nigerią. W kontekście globalnej epidemii, nazywanie wirusa afrykańskim jest nie tylko niedokładne, ale także dyskryminujące" - podano w petycji.

 

ZOBACZ: Małpia ospa. Wirus w szczepionce przeciw COVID-19? Profesor Krzysztof Pyrć wyklucza

 

Przez najbliższy rok obie nazwy będą funkcjonować jednocześnie.

mst / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie