WHO: Ebola, Denga, małpia ospa. 63 proc. wzrost zakażeń odzwierzęcych w ostatniej dekadzie w Afryce

Technologie
WHO: Ebola, Denga, małpia ospa. 63 proc. wzrost zakażeń odzwierzęcych w ostatniej dekadzie w Afryce
Wikimedia.org/Rocky Mountain Laboratories
Bakteria Yersinia pestis wywołująca dżumę. Szerzy się poprzez wektory (pchły) - w dżumie płucnej możliwe zakażenie drogą powietrzną

W Afryce w ostatniej dekadzie o 63 proc. wzrosła liczba zakażeń odzwierzęcych - ostrzega WHO. Twierdzi, że potrzebne są pilne działania, by to zjawisko ograniczyć. W ostatnim okresie w Afryce wybuchło kilka epidemii atakujących ludzi, wywołanych przez takie patogeny, jak wirusy małpiej ospy oraz wirusy Marburg - spokrewnione z ebolą, wirusem wywołującym gorączkę krwotoczną.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wylicza, że w ostatniej dekadzie 2012-2022 w porównaniu do poprzedniej z lat 2001-2011, liczba zakażeń odzwierzęcych wzrosła o 63 proc. W znacznym stopniu odpowiada za to człowiek.

 

ZOBACZ: Pierwszy przypadek tropikalnej dengi w Holandii. Kobietę ukąsił komar

 

Wirusolog Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Krzysztof Pyrć wskazuje na przeludnienie, postępującą ingerencję w przyrodę oraz zmiany klimatu. W efekcie "mamy coraz częstsze przypadki transmisji wirusów odzwierzęcych do ludzi w Afryce i nie tylko" - stwierdza na Twitterze.

 

 

Według WHO w ostatniej dekadzie odnotowano 1843 tzw. istotne wydarzenia dotyczące zdrowia publicznego w Afryce, z tego jedna trzecia była związana z zakażeniami odzwierzęcymi.

 

Najwięcej takich zdarzeń było w latach 2019-2020, gdy połowa z nich dotyczyła zakażeń odzwierzęcych. Najwięcej z nich, bo aż 70 proc., związanych było z infekcjami wywołanymi przez gorączkę krwotoczną, powodowaną m.in. przez wirusa ebola.

 

ZOBACZ: Niemcy. W Hesji zauważono komara tygrysiego. To "najbardziej śmiercionośne zwierzę na świecie"

 

Pozostałe zakażenia to m.in. gorączka Denga, wąglik, dżuma oraz małpia ospa (spokrewniona z ospą prawdziwą). Znaczny wzrost zakażeń zaobserwowano ostatnio w przypadku wirusa małpiej ospy, która przeniosła się poza Afrykę, w tym do Europy oraz do Polski.

Urbanizacja oraz rozbudowa dróg kosztem środowiska

W Ocenie Światowej Organizacji Zdrowia wzrost zakażeń odzwierzęcych ma wiele przyczyn. W Afryce nasiliło się tempo wzrostu ludności, co zwiększyło popyt na żywność, w tym również tę pochodzenia zwierzęcego. W wielu regionach kontynentu postępuje urbanizacja oraz rozbudowa dróg kosztem środowiska naturalnego.

 

ZOBACZ: Komary tygrysie coraz bliżej Polski. Wiadomo, jak trafiły z Azji do Europy

 

Dr Matshidiso Moeti z regionu afrykańskiego WHO wskazuje, że na rozwój tych infekcji szczególnie wpływa rozwój transportu.

 

- Poprawa transportu w Afryce sprawiła, że zwiększyło się zagrożenia patogenami odzwierzęcymi przenoszonymi do dużych miast - zaznacza. Jego zdaniem należy użyć wszystkich sił, żeby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się małpiej ospy, gorączki krwotocznej oraz innym koronawirusom.

grz/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie