Rumunia. Szef NATO Jens Stoltenberg: Nie możemy pozwolić Putinowi wygrać

Świat
Rumunia. Szef NATO Jens Stoltenberg: Nie możemy pozwolić Putinowi wygrać
PAP/EPA/ROBERT GHEMENT
Szef NATO Jens Stoltenberg w Rumunii

Nie możemy pozwolić Putinowi wygrać - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem w Bukareszcie. Odniósł się też do kwestii członkostwa Szwecji i Finlandii podkreślając, że jest to istotne dla całego sojuszu, a w szczególności dla krajów bałtyckich i Polski.

Jens Stoltenberg przyjechał do Bukaresztu na Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa (MSC), która rozpocznie się we wtorek i potrwa dwa dni. 

 

- Putin próbuje użyć nadchodzącej zimy jako broni przeciw Ukrainie - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Stoltenberg, tymi słowami podsumowując rosyjskie zmasowane ataki. - Musimy być przygotowani na więcej ataków na Ukrainę - zaznaczył.

 

- W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami tego, jak prezydent Putin popełnił poważny błąd strategiczny - stwierdził.

 

- Nie docenił siły ukraińskiego narodu, ukraińskich sił zbrojnych i ukraińskiego przywództwa politycznego. Myślał, że zdobędzie Kijów w ciągu kilku dni. Tymczasem, ukraińskie wojska najpierw odepchnęły armię rosyjską na północy, a następnie na wschodzie i południu. Naszym zadaniem jest wspieranie Ukrainy - tłumaczył. 

 

Nie pozwolić wygrać Putinowi

- Prawdopodobnie w którymś momencie wojna zakończy się przy stole negocjacyjnym, ale wynik tych negocjacji zależy od sytuacji na polu bitwy - przewidywał w Bukareszcie Stoltenberg.

 

- Nie możemy pozwolić Putinowi wygrać - apelował szef sojuszu. Jego zdaniem pobłażliwe podejście do agresji na Ukrainę "zachęciłoby  innych autorytarnych władców do użycia siły". 

 

ZOBACZ: Spotkanie grupy planowania atomowego NATO. Stoltenberg: Bierzemy groźby Putina na poważnie

 

- Wspieramy Ukrainę, bo wiemy, że wygrana prezydenta Putina będzie tragedią dla ukraińskiego narodu. Ale również dlatego, że świat stałby się wówczas mniej bezpieczny. Byłby to sygnał dla prezydenta Putina i innych autorytarnych władców, że dzięki użyciu siły militarnej i pogwałceniu prawa międzynarodowego - jak to robi prezydent Putin na Ukrainie - mogą osiągnąć swoje cele - mówił. 

 

Tłumaczył, że mamy do czynienia z największym kryzysem bezpieczeństwa "od pokoleń", dlatego trzeba inwestować w obronność. 

Stoltenberg:Rozszerzenie sojuszu korzystne m.in. dla Polski

Stoltenberg odniósł się też do kwestii ewentualnego rozszerzenia NATO i przypomniał o "historycznej decyzji" podjętej przez kraje członkowskie podczas szczytu w Madrycie. 

 

ZOBACZ: Szef NATO Jens Stoltenberg: Uderzenie rakietowe w Polskę było prawdopodobnie wypadkiem

 

- Członkostwo w NATO jest oczywiście ważne dla Finlandii i Szwecji, ale będzie to również ważne dla całego Sojuszu. Te kraje mają dobrze wyszkolone i dobrze wyposażone armie - powiedział.

 

- Jeśli spojrzymy na mapę, to dla każdego będzie jasne, że nasze zdolności do wzmacniania wschodniej flanki, zwłaszcza krajów bałtyckich, ale też Polski, będą lepsze, jeśli Finlandia i Szwecja będą pełnoprawnymi członkami Sojuszu - dodał. 

ap/pgo/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie