Radosław Fogiel: Na nazwisko Kaczyński reagujecie Państwo odruchem Pawłowa

Polska
Radosław Fogiel: Na nazwisko Kaczyński reagujecie Państwo odruchem Pawłowa
Polsat News
Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News

- Zdumiewa mnie, że minister Błaszczak słucha szeregowego posła Kaczyńskiego - stwierdził Marek Sawicki z PSL, odnosząc się do pomysłu szefa PiS, aby niemieckie patrioty przekazać Ukrainie. - Nie róbmy ze sprawy młócki politycznej - zaapelował Radosław Fogiel tłumacząc, że pomysł ws. patriotów nie wynika z niechęci do Berlina. Dodał, że na nazwisko Kaczyński opozycja reaguje odruchem Pawłowa.

Na temat propozycji niemieckiego rządu w sprawie oddania Polsce systemów patriot w programie "Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii" rozmawiali Hanna Gill-Piątek (Polska 2050), Joanna Scheuring-Wielgus (Nowa Lewica), Radosław Fogiel (PiS), Mariusz Witczak (PO), Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta), Marek Sawicki (PSL) i Stanisław Tyszka (Konfederacja).

 

- Sprawa przekazania Polsce systemów patriot przez Niemcy była konsultowana z rządem - przekazał Paweł Szrot z Kancelarii Prezydenta. Dodał, że w tej sprawie nie ma żadnego dwugłosu. 

 

- Mamy problem, bo raz minister Błaszczak ogłasza radość i przyjmuje ofertę ze strony niemieckiej, a za chwilę uznaje, że systemy należy przekazać Ukrainie - stwierdził Marek Sawicki. - Zdumiewa mnie, że konstytucyjny minister słucha w tej kwestii szeregowego posła, którym jest Kaczyński - dodał.

"Nie róbmy z tej sprawy młócki politycznej"

- Propozycja niemiecka została podana najpierw medialnie - powiedział Radosław Fogiel. - Dopiero potem była złożona oficjalnie - dodał.

 

- I wówczas pojawiły się ekspertyzy, że systemy lepiej będą bronić polskiej przestrzeni powietrznej, jeśli będą rozlokowane w zachodniej Ukrainie - przekazał były rzecznik PiS. Zauważył, że wówczas są mniejsze szanse do powtórzenia tragedii z Przewodowa - Nie róbmy z tej sprawy młócki politycznej - zaapelował.

 

ZOBACZ: "Śniadanie Rymanowskiego". Prezydencki minister: Zachód nie przestraszy się użycia broni atomowej

 

Polityk PiS stwierdził, że pomysł przekazania niemieckiego systemu patriot Ukrainie nie jest wyrazem niechęci do Niemiec. - To żadna fobia, ale normalna dyskusja - zauważył Fogiel. - Niemcy zaś stwierdziły, że decyzję w tej sprawie może podejmować tylko NATO. To nie jest prawda - powiedział.

 

- Młóckę w tej sprawie robi sam minister Mariusz Błaszczak. W ciągu 36 godzin zmienił zdanie co do przekazania systemów - powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus. Dodała, że był to wynik wpływu jaki na ministra wywarła późniejsza wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, aby przekazać systemy Ukrainie. - Szef PiS nie powinien komplikować tej sytuacji - zauważyła.

"Żołnierze NATO nie mogą obsługiwać systemów patriot w Ukrainie"

- W sprawie patriotów powinniśmy działać zgodnie z polską racją stanu - zauważyła Hanna Gill-Piątek. - Systemy powinny być w Polsce. Jeżeli jednak uważamy, że za granicą będą lepiej nas bronić, to powinniśmy poprosić o następne - powiedziała.

 

Polityk Polski 2050 dodała, że żołnierze NATO nie mogą obsługiwać systemów patriot w Ukrainie. - To prowadziłoby do niebezpiecznej sytuacji - przekazała. - Kaczyński, ogłaszając taką decyzję, pokazał poglądy na armię sprzed 40 lat - dodała.

 

ZOBACZ: Niemcy. Minister obrony odrzuca propozycję wysłania Patriotów do Ukrainy. "To systemy NATO"

 

- Szymon Hołownia powiedział, że Polska potrzebuje nie dwóch, ale ośmiu systemów patriot - zauważyła Gill-Piątek. - Odrzucenie tej niemieckiej propozycji nie jest w interesie naszego kraju - stwierdziła. Dodała, że w sprawie obronności Polska 2050 nie będzie "robić takich głupich rzeczy". 

 

Wideo - Radosław Fogiel: Na nazwisko Kaczyński reagujecie Państwo odruchem Pawłowa

 

- Systemy patriot chronią kraj w średnim zasięgu. Kluczowe jest zrozumienie, że system ma być efektywny - powiedział Fogiel. Dodał, że są głosy wojskowych ekspertów, że dużo skuteczniej jest anihilować potencjalne zagrożenia dla Polski jeszcze na terytorium Ukrainy.

"Zachowanie szefa PiS jest niezwykle nieodpowiedzialne"

Prowadzący program Bogdan Rymanowski zauważył, że niektórzy odczytują gest niemiecki jako próbę przykrycia za małej pomocy militarnej, której Berlin udziela Ukrainie.

 

- Zachowanie Jarosława Kaczyńskiego jest niezwykle nieodpowiedzialne - powiedział Mariusz Witczak z PO. - To godzi w polską rację stanu. Niech teraz szef PiS powie mieszkańcom Hrubieszowa i Przemyśla, że nie jest zainteresowany obroną przeciwlotniczą dla Polski - przekazał.

 

ZOBACZ: Paweł Jabłoński: Rozmieszczenie systemów Patriot na Ukrainie to właściwy kierunek

 

- Postępowania rządu nie da się usprawiedliwić. To jest szukanie dyskusji zastępczej - stwierdził Witczak. Polityk opozycji dodał, że Kaczyńskiemu propozycja Berlina nie pasuje do antyniemieckiej kampanii, której chce użyć w trakcie najbliższych wyborów. - Przyjęcie patriotów wywala koncepcję działania PiS - podsumował.

"Na nazwisko 'Kaczyński' reagują Państwo odruchem Pawłowa"

- Chciałbym żyć w kraju, który w sprawie obronności zachowuje się poważnie - powiedział Stanisław Tyszka. - Zamieszanie wynika po części z chorego systemu, który mamy w państwie - stwierdził. Polityk Konfederacji wyjaśnił, że w Polsce jest nieformalny naczelnik państwa, Jarosław Kaczyński, i prezydent Dudę, który jest formalnym zwierzchnikiem wojska.

 

Tyszka stwierdził, że dwugłos w sprawie patriotów kompromituje Polskę jako państwo. - To uderza także w spoistość NATO - przekazał. - Strategia wyborcza PiS rzeczywiście opiera się na niechęci do Niemiec. Wydaje mi się, że Kaczyński bardziej nienawidzi Niemiec, niż kocha Polskę - powiedział polityk Konfederacji. Dodał, że niepokoi go działanie szefa PiS, które "wpycha Polskę do wojny".

 

ZOBACZ: Szef NATO Jens Stoltenberg: Uderzenie rakietowe w Polskę było prawdopodobnie wypadkiem

 

- Na nazwisko Kaczyński reagują Państwo odruchem, który zbadał swego czasu Pawłow - powiedział Radosław Fogiel. - Natomiast w tej sprawie potrzebna jest dyskusja. Dziś do Ukrainy wysyła się broń, o której nie pomyślelibyśmy wcześniej - zauważył polityk PiS.

 

Fogiel przekazał, że w kwestiach strategicznych należy myśleć kilka kroków do przodu. - Polskiej przestrzeni powietrznej można chronić także poza granicami kraju - wyjaśnił. Dodał, że nie należy sprawy niemieckiej propozycji mieszać w polityczne rozgrywki.

 

- Nie należy się niepokoić o prezydenta i jego rolę w sprawie patriotów - powiedział Paweł Szrot. - Andrzej Duda nie jest bierny w tej kwestii. Wciąż uważa tak, jak powiedział na początku, że lepsze są patrioty w Polsce niż ich brak - podsumował.

 

Poprzednie odcinki programu "Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii" obejrzysz tutaj.

mbl/ml / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie