Mateusz Morawiecki i Wołodymyr Zełenski we wspólnym nagraniu. "Ramię w ramię"

Polska
Mateusz Morawiecki i Wołodymyr Zełenski we wspólnym nagraniu. "Ramię w ramię"
Facebook/Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Stoimy ramię w ramię z ukraińskimi przyjaciółmi i partnerami i zawsze będziemy was wspierać - zadeklarował Mateusz Morawiecki we wspólnym nagraniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Polski premier podkreślił, że Rosja przynosi śmierć, głód i hipotermię ludności cywilnej.

Szef polskiego rządu w sobotę przebywał na Kijowie, gdzie w ramach formatu Trójkąta Lubelskiego spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem i premier Litwy Ingridą Simonyte.

 

ZOBACZ: Spotkanie Mateusza Morawieckiego z premier Finlandii. Prośba do Węgier

 

Morawiecki wziął też udział w międzynarodowej konferencji "Grain from Ukraine", podczas której omawiano nową inicjatywę ukraińskiego rządu, mającą na celu wsparcie logistyki i eksportu zbóż ukraińskich do krajów, które są zagrożone klęską głodu.

 

Morawiecki w niedzielę zamieścił w mediach społecznościowych nagranie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, w którym nawiązał do wydarzeń sprzed 90 lat, kiedy komunistyczna Rosja wywołała w Ukrainie głód i ludobójstwo (tzw. Hołodomor).

 

 

Morawiecki. Stoimy ramię w ramię z ukraińskimi przyjaciółmi 

W nagraniu szef rządu oświadczył, że dziś Rosja przynosi śmierć, głód i hipotermię ludności cywilnej. Polski premier zadeklarował, że nasz kraj stoi ramię w ramię z ukraińskimi przyjaciółmi i partnerami. "Zawsze będziemy was wspierać" - podkreślił. 

 

W odpowiedzi prezydent Zełenski podziękował polskiemu premierowi, jego zespołowi, prezydentowi Andrzejowi Dudzie oraz całemu polskiemu społeczeństwu. "Jestem bardzo wdzięczny panie premierze, że nam pomagasz, że Polska nas wpiera i że jesteś tu dzisiaj" - mówił prezydent Ukrainy.

 

ZOBACZ: Wybuchy w Przewodowie. Premier Morawiecki: Zwiększamy monitorowanie przestrzeni powietrznej

 

Zełenski mówił, że Hołodomor był wielką tragedią, w wyniku której zginęło około 5 mln ludzi i wtedy - jak zwrócił uwagę - nie było wielkiej jedności między naszymi ludźmi. "Dzisiaj są tutaj nasi bracia i siostry. Zełenski podkreślił, że będzie to oznaczało zwycięstwo nad Rosją, nad gniewem, nad całą tragedią i agresją, jaką Rosja nam przyniosła.

 

"Dziękuję Polsko, dziękuję bardzo" - dodał ukraiński prezydent.

 

Przypomnijmy, że na skutek wywołanej sztucznie przez władze ZSRR klęski głodu w latach 1932-33 zginęło od 4 do 10 mln obywateli Ukrainy. 

mak/ml/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie