Najdłużej urzędujący prezydent świata będzie kontynuował 43-letnie rządy

Świat
Najdłużej urzędujący prezydent świata będzie kontynuował 43-letnie rządy
wikipedia/(Creative Commons 4.0)
Prezydent Gwinei Równikowej Teodoro Obiang Nguema Mbasogo

W Gwinei Równikowej od ponad 40 lat nieprzerwanie rządzi Teodoro Obiang Nguema Mbasogo, będąc tym samym najdłużej panującym prezydentem na świecie. Polityk zachowa stanowisko na kolejną kadencję, ponieważ... właśnie wygrał kolejne, tym razem przyspieszone, wybory.

W Gwinei Równikowej, w której od ponad 40 lat nieprzerwanie rządzi Teodoro Obiang Nguema Mbasogo. Ten były wojskowy jest absolutnym rekordzistą pod tym względem na świecie. Sprawuje władzę od 1979 r. w wyniku zamachu stanu, gdy władzę w kraju utracił wuj obecnego prezydenta Francisco Macias Nguema.

 

Gwinea Równikowa to jedno z najmniejszych państw w Afryce, a zarazem najbogatszy kraj na kontynencie. Zawdzięcza to wydobyciu ropy i gazu, które stanowią około trzech czwartych dochodów państwa należącego do Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). Mimo tego według Banku Światowego w Gwinei Równikowej zdecydowana większość z 1,3 miliona mieszkańców żyje poniżej granicy ubóstwa.

 

ZOBACZ: "Kucharz Putina" Jewgienij Prigożyn: Mieszaliśmy się w wybory w USA i nadal będziemy to robić

 

Kraj ten jest bardzo rzadko odwiedzany przez turystów. Wynika to choćby z trudności ze zdobyciem wizy wjazdowej. Jednym ze sposobów na uzyskanie dokumentu jest... zwrócenie się z prośbą do samego prezydenta kraju.

Gwinea Równikowa. Teodoro Obiang Nguema Mbasogo wiecznym prezydentem

W ubiegłą niedzielę w Gwinei Równikowej zorganizowano przyspieszone wybory prezydenckie połączone z wyborami parlamentarnymi i samorządowymi. Oficjalnie powodem potrójnych wyborów były oszczędności w obliczu kryzysu gospodarczego. Pewny swego prezydent jeszcze przed głosowaniem wyraził przekonanie, że jego Partia Demokratyczna Gwinei Równikowej odniesie zwycięstwo w głosowaniu.

 

Jak informuje BBC, Teodoro Obiang Nguema Mbasogo, zapewnił sobie prawie 95 proc. głosów. "Wyniki dowodzą, że mieliśmy rację" - powiedział wiceprezydent Teodoro Nguema Obiang Mangue, prywatnie syn prezydenta. "Nadal jesteśmy wspaniałą partią" - dodał.

 

Teodoro Obiang Nguema Mbasogo od 1979 r. przetrwał kilka prób zamachów stanu. Po przejęciu władzy przeprowadził pewne reformy, zachowując jednocześnie absolutną kontrolę klanu Nguema nad krajem. Opozycja polityczna w Gwinei Równikowej jest ledwie tolerowana i a jej działanie poważnie utrudnione z powodu braku wolnych mediów, które są kontrolowane przez ludzi związanych z władzą. 

 

ZOBACZ: Afryka. 22 mln osób zagrożonych głodem w Kenii, Somalii i Etiopi. Powodem susza

 

BBC uważa, że wieloletni prezydent może wykorzystać swoją szóstą kadencję do oczyszczenia międzynarodowej reputacji. W związku z wyborami Stany Zjednoczone i Unia Europejska wyraziły kilka dni temu zaniepokojenie doniesieniami o prześladowaniach i zastraszaniu opozycji i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. Rząd odrzucił te oskarżenia jako ingerencję w swój proces wyborczy.

 

Przypomnijmy, że pomimo uznawania Gwinei od 1991 r. za kraj demokratyczny, powszechnie wiadomo, że wyniki wyborów prezydenckich z 1996 i 2002 r. oraz wyniki wyborów parlamentarnych z 1999 i 2004 r. sfałszowano.

 

Gwinea Równikowa przeżywa w ostatnich latach szybki wzrost gospodarczy dzięki odkryciu dużych złóż ropy naftowej. Jest trzecim eksporterem ropy w Afryce Subsaharyjskiej. Mimo znacznego bogactwa kraju, sytuacja ludzi tam zamieszkujących nie uległa poprawie. Obowiązującym językiem na terenie Gwinei Równikowej jest język hiszpański. 

mak/ml / BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie