Korea Południowa. Autonomiczny autobus kursuje po ulicach Seulu. "To jest przyszłość"

Technologie
Korea Południowa. Autonomiczny autobus kursuje po ulicach Seulu. "To jest przyszłość"
facebook.com/42dot
Autonomiczne pojazdy kursują w Seulu

W Seulu otwarto pierwszą trasę dla autonomicznego autobusu - przekazały media. Do pojazdu można wsiąść na specjalnych przystankach po zarezerwowaniu biletu w aplikacji. - Czuję się jak w wehikule czasu - przekazała jedna z pasażerek. Producent autobusu zapewnia, że nowa technologia jest bezpieczna i można przenieść ją również na inne pojazdy, chociażby dostawcze.

- Nowoczesny design jest zamierzony - powiedział Jeong Seong-gyun, szef działu autonomicznej jazdy w start-upie 42dot, który jest własnością firmy Hyundai.

 

Zdaniem inżyniera "to jest przyszłość". Wyjaśnił, że celem firmy było stworzenie taniej i bezpiecznej technologii, którą łatwo przenieść na wiele innych typów pojazdów - przykładowo samochody dostawcze.

 

Jak przekazał producent, autobus po drodze - zamiast drogich czujników - wykorzystuje kamery i lasery do nawigacji. Na razie jednak porusza się z kierowcą monitorującym bezpieczeństwo.

 

Autonomiczny autobus będzie jeździł sam po krótkim, niespełna 3,5-kilometrowym fragmencie trasy w centrum Seulu. Przejazd zajmie około 20 minut - przekazała agencja AFP.

 

 

Pasażerowie mogą wejść na pokład na dwóch wyznaczonych przystankach po zarezerwowaniu wolnego miejsca przez aplikację.

 

- Czuję się, jakbym właśnie weszła do wehikułu czasu, aby odwiedzić przyszłość - powiedziała Kim Yi hae-ran, jedna z pasażerek autobusu. - Myślałam, że może mnie to przyprawić o zawrót głowy, ale nic takiego nie poczułam - dodała.

 

Jak zapewniła, jazda była bardzo płynna i bezpieczna.

W Polsce autonomiczne autobusy były już testowane

W naszym kraju też mieliśmy okazję zetknąć się z autonomiczną komunikacją zbiorową. Taki pojazd testowano trzy lata temu w Gdańsku Bus EZ10 zabierał na pokład dwanaście osób. Poruszał się ze średnią prędkością 15 km/h. Pojazd jeździł na specjalnej trasie, niedostępnej dla innych pojazdów.

 

ZOBACZ: Pierwszy na świecie w pełni autonomiczny autobus jeździ już po Singapurze

 

Polskie przepisy na razie nie pozwalają na poruszanie się po drogach publicznych pojazdom bez kierowcy. Chodzi m.in. o kwestię ewentualnej odpowiedzialności karnej za kolizje i wypadki.

 

- W dzisiejszym stanie prawnym nie ma możliwości, by pojazd sam się prowadził i to pewnie jest wyzwanie, i to na pewno duży problem prawny nie tylko w Polsce, ale na całym świecie - mówił w 2019 roku kom. Zbigniew Korytnicki z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Gdańsku.

mbl/wka/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie