Zamrożenie cen gazu. Rząd przyjął projekt ustawy

Biznes
Zamrożenie cen gazu. Rząd przyjął projekt ustawy
PAP/Leszek Szymański
Premier Mateusz Morawiecki

Rząd przyjął w piątek projekt ustawy, która zamraża ceny gazu w 2023 r. na poziomie z 2022 r. - poinformowała Kancelaria Premiera. Projekt zakłada, że w przyszłym roku wprowadzona zostanie maksymalna cena za paliwa gazowe na poziomie ok. 200 zł/MWh. Z tego rozwiązania będą mogli skorzystać wszyscy odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej. Wieczorem projekt wpłynął do Sejmu.

W komunikacie poinformowano, że dla gospodarstw domowych ceny gazu i usług dystrybucji nie wzrosną w 2023 r., w porównaniu z 2022 r. Dla przedsiębiorstw energetycznych wprowadzone zostaną rekompensaty.

Co zakłada projekt ustawy?

Według dokumentu, w przyszłym roku wprowadzona zostanie maksymalna cena za paliwa gazowe na poziomie ok. 200 zł/MWh oraz zamrożona zostanie wysokość stawek opłat dystrybucyjnych.

 

Cena ta będzie dotyczyła wszystkich, korzystają z ochrony taryfowej, czyli m.in. gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, a także takie podmioty jak jednostki opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe.

 

Zamrożona taryfa będzie obowiązywała dla wszystkich, bez względu na próg dochodowy.

 

ZOBACZ: Minister Anna Moskwa: Zamrożona taryfa gazowa będzie obowiązywała dla wszystkich

Cena gazu. Rekompensaty

W komunikacie dodano, że najbardziej wrażliwym odbiorcom paliw gazowych, zużywającym paliwa gazowe do celów grzewczych, przysługiwać będzie dodatkowo refundacja poniesionych kosztów podatku VAT. Będzie tu obowiązywało kryterium dochodowe (2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1500 zł/os. w przypadku gospodarstwa wieloosobowego).

 

Z kolei dla przedsiębiorstw energetycznych przewidziane są rekompensaty.

 

Wcześniej minister Anna Moskwa informowała, że założenia projektu to koszt ok/ 30 mld zł.

Morawiecki: Rząd nie zostawia ludzi samych sobie

"Wiem, że wiele rodzin ogrzewających swoje domy gazem  obawia się nadchodzących miesięcy - dlatego mój rząd przygotował rozwiązania, które niosą ulgę w czasie putinflacji. Gwarantujemy cenę dla paliw gazowych na poziomie nieco ponad 200 zł za 1 MWh oraz mrozimy wysokość stawek dystrybucyjnych na poziomie z tego roku." - napisał w mediach społecznościowych premier Mat4eusz Morawiecki. 

 

Dodał, że "w czasach kryzysu państwo musi wspierać obywateli", a rząd Zjednoczonej Prawicy "nie zostawia ludzi samych sobie".

 

 

pgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie