Minister Anna Moskwa: Zamrożona taryfa gazowa będzie obowiązywała dla wszystkich

Biznes
Minister Anna Moskwa: Zamrożona taryfa gazowa będzie obowiązywała dla wszystkich
Polsat News
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa

Zasada zamrożonej taryfy na gaz będzie obowiązywała dla wszystkich bez względu na próg dochodowy; dodatkowo dla najuboższych będzie dodatek gazowy - poinformowała podczas konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Minister Anna Moskwa powiedziała, że w najbliższych godzinach rząd przyjmie ustawę gazową. W 2023 r. taryfy na gaz dla gospodarstw domowych zamrożone na poziomie z tego roku, a VAT na gaz od stycznia powróci do poprzedniej stawki. 

Zamrożone ceny gazu. Komu będą przysługiwały?

- Z jednej strony mrozimy taryfę, z drugiej strony będziemy dla tych z progiem dochodowym analogicznym do dodatku osłonowego, czyli 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, 1,5 tys. zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego zwracać równowartość VAT-u na podstawie faktury, którą osoba, gospodarstwo domowe otrzyma - powiedziała Anna Moskwa.

 

Szefowa resortu klimatu dodała, że będzie można się zwrócić do urzędu o zwrot równowartości VAT-u z każdego rachunku, "oczywiście z zastrzeżeniem zachowania progu dochodowego".

 

Anna Moskwa powiedziała, że uprawnionych do skorzystania ze wsparcia rządu, czyli ogrzewających się gazem i jednocześnie mieszczących się w progu dochodowym 1,5 tys. zł - 2,1 tys. zł., jest 300 tys. gospodarstw domowych.

 

ZOBACZ: Premier Morawiecki o zamrożeniu cen gazu: Prawdopodobnie będzie kryterium dochodowe

Ustawa gazowa. Koszt - 30 mld zł

- Całość ustawy to będzie około 30 mld zł, ona się składa z kilku pozycji. Z jednej strony będzie to rekompensata dla podmiotów, które będą dostarczały gaz, które kupują gaz po wyższej stawce. (...) Będzie to rekompensata między zatwierdzoną taryfą, bo Urząd Regulacji Energetyki zatwierdza taryfę, a tą stawką 200 zł, która jest stawką zamrożoną - wyjaśniła.

 

 

 

 

pgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie