Brzeg. Zabytkowy kościół kupiony za złotówkę. Archidiecezja chce go odsprzedać za miliony

Polska
Brzeg. Zabytkowy kościół kupiony za złotówkę. Archidiecezja chce go odsprzedać za miliony
Polsat News

Archidiecezja Wrocławska chce odsprzedać najstarszą historycznie świątynię pod wezwaniem apostołów Piotra i Pawła w Brzegu. Księża chcą sprzedać kupiony za złotówkę kościół za 2,5 miliona. Chociaż kupca jeszcze nie ma, są już pomysły jak te zabytkowe mury wykorzystać.

Wrocławska Kuria wystawiła na sprzedaż średniowieczny budynek dawnego kościoła. Od 400 lat to kościół tylko z nazwy.

 

Kiedyś w dawnej świątyni były magazyny, co będzie w przyszłości zależy od potencjalnego nabywcy.

 

- Był magazyn taki budowlany z cementem, wapnem. Takie rzeczy, a jeszcze kiedyś, dawno temu, to tutaj prostytutki były - tłumaczył jeden z mieszkańców Brzegu o losach budynku dawnego kościoła.

Ze złotówki na ponad dwa miliony 

Historyczne źródła zaś mówią o magazynie, remizie i zbrojowni. Kuria Wrocławska kupiła go od miasta kilka lat temu za symboliczną złotówkę. Teraz chce go sprzedać za dwa i pół miliona złotych.


- Taka cena wywoławcza rzeczywiście została ustalona na podstawie analiz, na podstawie wyceny rzeczoznawców, którzy rzeczywiście mówili o wartości tego obiektu na dzień dzisiejszy - wyjaśniał pochodzenie ceny ks. Rafał Kowalski, rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej.

 

WIDEO: Księża biznesmeni. Kupiony za złotówkę kościół, chcą sprzedać za miliony 

 

Władzom miasta nie podoba się pomysł sprzedaży najstarszej historycznie świątyni w Brzegu. Nie chodzi jednak o kwotę jakiej zażądała kuria. Urzędnicy liczą na to, że obiekt odzyska dawną świetność i funkcję.

 

ZOBACZ: USA. Kupili na aukcji zabytek sprzed 3 tys. lat. Okazał się ukradziony w czasie wojny w Iraku


- Mam nadzieję, że on nie zostanie sprzedany, że ta zła decyzja zostanie szybko zweryfikowana przez kupujących - powiedział Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu.

Co będzie w dawnych murach kościoła?

Teoretycznie w wiekowych murach mogłoby powstać niemal wszystko. - Na Zachodzie takie nieruchomości pełnią funkcje mieszkalne, są przekwalifikowywane na hotele, a nawet na przedszkola - przypomina Irena Łukowska, inwestor nieruchomości z Opola.

 

W przypadku dawnego kościoła zdecyduje nie nabywca, a konserwator zabytków, który ma zupełnie inną wizję. - Sala koncertowa, jakaś biblioteka, albo filmoteka - zdradzała Elżbieta Molak Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków. 

 

Niezależnie od tego, wiekowy budynek potrzebuje pilnego remontu. 

laf/dk / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie