Watykan: Dymisja w Caritas. Papież Franciszek wskazał następcę

Świat
Watykan: Dymisja w Caritas. Papież Franciszek wskazał następcę
PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
Papież Franciszek

Papież Franciszek mianował nadzwyczajnego komisarza Caritas Internationalis, wszystkich federacji krajowych organizacji Caritas. Zgodnie z dekretem papieskim, zdymisjonowany został kardynał Luis Antonio Tagle z Filipin. Zmiany w organizacji wynikają z wyników prowadzonego postępowania.

Włoski świecki, inżynier Pier Francesco Pinelli został mianowany we wtorek nadzwyczajnym komisarzem Caritas Internasionals. Pinelli dotychczas pełnił funkcję komisarza we włoskich instytucjach publicznych.

 

Zgodnie z dekretem papieskim, stanowiska w Caritas Internasionals utracili kardynał Luis Antonio Tagle, jego zastępcy i sekretarz generalny Aloysius John.

Watykan. Postępowanie ws. Caritas Internationalis

Zmiana na czele Caritas Internationalis wynika z dochodzenia prowadzonego przez Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, zgonie z którym stwierdzone zostały niedociągnięcia w zarządzaniu, które negatywnie wpływają na pracowników.

ZOBACZ: Papież Franciszek: To nie naród rosyjski ją prowadzi

 

Jak można przeczytać w komunikacie Dykasterii, podczas dochodzenia nie odnaleziono "dowodów na niegospodarność finansową ani na niewłaściwe zachowanie o charakterze seksualnym". "Stwierdzono, że niedociągnięcia w procedurach zarządzania mają negatywny wpływ na ducha zespołu i morale pracowników" - przekazano.

Luis Antonio Tagle z Filipin jest jednym z duchownych, którego watykaniści wskazywali na możliwego następcę Franciszka.

anw/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie