Franciszek odwiedził grób pierwszego papieża, który abdykował. W Watykanie roi się od spekulacji

Świat
Franciszek odwiedził grób pierwszego papieża, który abdykował. W Watykanie roi się od spekulacji
Flickr / Catholic Church England and Wales
Coraz więcej spekulacji na temat możliwej rezygnacji papieża Franciszka

Papież modlił się przy grobie Celestyna V - pierwszej głowy Kościoła katolickiego, która dobrowolnie ustąpiła ze swojej funkcji. Wizyta Franciszka we włoskim mieście L’Aquila wywołała lawinę plotek na temat jego możliwej rezygnacji. Sam duchowny odniósł się już do medialnych doniesień.

W Watykanie coraz częściej mówi się o przygotowaniach do konklawe, na którym miałby zostać wybrany nowy papież. Część ekspertów popiera swoje przypuszczenia wcześniejszymi wypowiedziami Franciszka, który wielokrotnie powtarzał, że zrezygnuje ze sprawowania funkcji głowy Kościoła, gdy zdrowie odmówi mu posłuszeństwa.

 

Niektórzy watykaniści twierdzą, że ten dzień wkrótce może nadejść. Przypominają, że papież z powodu kontuzji kolana od kilku miesięcy porusza się na wózku inwalidzkim. Wskazują także, że duchowny sam przyznał niedawno, że nie czuje się już tak silny, jak na początku swojego pontyfikatu.

 

ZOBACZ: Papież Franciszek o mediach: Dezinformacja jest na porządku dziennym

Franciszek odwiedził grób pierwszego papieża, który abdykował

Sędziwy wiek oraz słabnąca forma nie dla wszystkich jest jednak wystarczającym argumentem, dla którego papież wkrótce miałby ogłosić decyzję o abdykacji. Falę spekulacji wywołała natomiast wizyta Franciszka we włoskiej miejscowości L’Aquila. To właśnie tam pochowany jest Celestyn V, czyli pierwszy papież w historii, który podjął decyzję o rezygnacji.

 

W wygłaszanej tam homilii papież Franciszek przypomniał, że w "Boskiej komedii" Dante Alighieri potępił duchownego za to, co zrobił. Modląc się przy jego grobie zaznaczył jednak, że rezygnując ze swojej funkcji Celestyn pokazał siłę wynikającą z wielkiej pokory.

 

- W oczach ludzi pokorni są postrzegani jako słabi i przegrani, ale w rzeczywistości są prawdziwymi zwycięzcami, ponieważ tylko oni całkowicie ufają Panu i znają Jego wolę - mówił papież, cytowany przez agencję Reutera.

 

ZOBACZ: Watykan. Papież Franciszek: Rodzina jest szkołą pokoju. Rodzenie dzieci przez surogatki nieludzkie

Franciszek pójdzie śladami Benedykta XVI? Coraz więcej spekulacji

Plotki na temat możliwej abdykacji Franciszka podsyca fakt, że dokładnie to samo miejsce cztery lata przed rezygnacją z pełnienia funkcji głowy Kościoła katolickiego odwiedził Benedykt XVI. Tym samym stał się on pierwszym od około 600 lat duchownym, który dobrowolnie przestał być papieżem.

 

W trakcie swojej niedzielnej wizyty, Franciszek odwiedził mającego 95 lat emerytowanego papieża. Zanim do tego doszło, głowa Kościoła spotkała się z grupą bliskich ofiar trzęsienia ziemi, do którego doszło w tamtejszej miejscowości 6 kwietnia 2009 roku.

 

Dwa dni wcześniej, podczas konsystorza w bazylice Świętego Piotra papież mianował 20 nowych kardynałów. Wśród nich jest 16 elektorów, którzy wezmą udział w następnym konklawe.

 

ZOBACZ: Watykan. Papież Franciszek spotkał się z Elonem Muskiem

Papież Franciszek komentuje doniesienia

Zdaniem części światowych mediów, papież miałby ogłosić decyzję o abdykacji w dniach 29-30 sierpnia, podczas spotkania z kardynałami. Sam zainteresowany zdementował jednak coraz częściej pojawiające się pogłoski. Jednocześnie uciął plotki na temat tego, że cierpi na raka płuc. Franciszek zażartował, że jeśli ma nowotwór, to lekarze nic na ten temat mu nie mówią.

 

- Nigdy nie przyszło mi to do głowy! - powiedział Franciszek na temat doniesień o jego rezygnacji, cytowany przez agencję Reutera.

mms/zdr / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie