Chiny. Nagranie stada owiec chodzących w kółko przez 12 dni z rzędu. Wyjaśniono nietypowe zjawisko

Świat
Chiny. Nagranie stada owiec chodzących w kółko przez 12 dni z rzędu. Wyjaśniono nietypowe zjawisko
Pixabay/Twitter
Owce na jednej z farm w Chinach krążyły w kółko przez 12 dni

W sieci opublikowano nagranie, na którym widać nietypowo zachowujące się stado owiec. Zwierzęta chodziły w kółko przez kolejnych 12 dni. Do zdarzenia doszło w regionie Mongolii Wewnętrznej w północnych Chinach.

Wideo zostało opublikowane w zeszłym tygodniu na Twitterze przez chiński państwowy portal People's Daily. Widać na nim dziesiątki owiec maszerujących w kółko na jednej z farm w odległym regionie Mongolii Wewnętrznej w Chinach. W wiadomości przekazanej przez portal zapewniono, że zwierzęta są zdrowe.

Spekulacje na temat tajemniczej choroby

Jak przekazała właścicielka farmy owiec, pani Miao, ruchomy krąg zaczęło tworzyć początkowo kilka zwierząt. Następnie dołączyła do nich reszta stada. Pomimo że w gospodarstwie znajdują się 34 zagrody dla owiec, tylko w jednej z nich zwierzęta zachowywały się w ten sposób. 

 

 

Niektórzy spekulowali, że ich zachowanie może być spowodowane chorobą bakteryjną zwaną listeriozą - znaną również jako "choroba krążąca".

 

Może przenosić się ona przez skażoną żywność, glebę czy odchody zwierząt. Powoduje liczne objawy, takie jak depresja, utrata apetytu, gorączka, częściowy paraliż i zaburzenia krążenia. Listerioza zwykle powoduje śmierć zarażonych zwierząt w ciągu 48 godzin. Trudno więc ten przypadek tak wyjaśnić, bo owce chodziły w kółko przez 12 dni.

Naturalny powód zachowania

Z pomocą przybył jednak naukowiec specjalizujący się w behawiorystce hodowlanych gatunków. Ekspert sugeruje, że może istnieć bardzo naturalny powód tajemniczego zachowania zwierząt.

 

- Wygląda na to, że te owce są w zagrodzie od długiego czasu, co może prowadzić do stereotypowego zachowania. Powtarzające się krążenie jest spowodowane frustracją związaną z przebywaniem w zagrodzie i ograniczeniami - powiedział Matt Bell, profesor na Wydziale Rolnictwa w Hartpury University w angielskim Gloucester w rozmowie z Newsweekiem.

 

- Owce są zwierzętami stadnymi, więc powielają swoje zachowania i dołączają do swoich przyjaciół - dodał.

 

 

Zachowanie społeczne owiec jest zdominowane przez mentalność stadną, która kontroluje ruchy zwierząt i chroni pojedyncze osobniki przed drapieżnikami.

 

Owce poruszały się po niemal idealnym kole od 4 listopada. 

jsd/ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie