Naukowcy: Szczury czują rytm, tak jak ludzie. Słuchały Queen i Lady Gagi

Świat
Naukowcy: Szczury czują rytm, tak jak ludzie. Słuchały Queen i Lady Gagi
Pixabay/sipa; shbs
Zdaniem naukowców szczury poruszały głową w rytm zaprezentowanych utworów

Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego dowiedli, że szczury czują rytm i potrafią ruszać się przy dźwiękach muzyki, tak jak ludzie - podaje "NY Post", powołując się na wyniki eksperymentu. Zwierzętom odtwarzano utwory takich wykonawców jak Lady Gaga, Queen oraz Michael Jackson i analizowano ruchy ich głowy. To prawdopodobnie pierwsze takie badanie w historii.

W eksperymencie przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Tokijskiego wzięło udział 10 szczurów. Zwierzęta były wyposażone w specjalny przyrząd do monitorowania ich ruchu głowy. Szczurom prezentowano utwory "Born This Way" Lady Gagi, "Another One Bites the Dust" zespołu Queen, "Beat it" Michaela Jackosna, "Suger" zespołu Maroon 5 oraz "Sonatę na dwa fortepiany d-moll" Wolfganga Amadeusza Mozarta. 

 

ZOBACZ: Chiny. Zakazane piosenki w barach karaoke. W zamian "zdrowa i budująca" muzyka

 

Minutowe fragmenty utworów były odtwarzane w czterech różnych prędkościach. Podobnemu badaniu poddano również 20 osób.

 

Eksperyment wykazał, że zwierzęta poruszały głową w rytm piosenek. Zarówno szczury, jak i ludzie potrafią najlepiej synchronizować swoje ruchy z rytmem muzyki w zakresie 120-140 uderzeń na minutę. 

 

Szczury czują rytm, tak jak ludzie. Pierwsze takie badanie w historii

Naukowcy zakładali, ze małe zwierzęta, takie jak szczury, wolałyby inną muzykę niż ludzie, co miałoby być powiązane z czynnikami fizycznymi, takimi jak mniejszy rozmiar ciała i inna praca serca. Szczury biorące udział w eksperymencie nie miały wcześniej kontaktu z muzyką, ani nie były szkolone. 

 

ZOBACZ: Elektroniczne plecaki dla szczurów. Nowy sposób ratowania zasypanych ludzi

 

"O ile nam wiadomo, jest to pierwszy raport na temat wrodzonej umiejętności synchronizacji uderzeń u zwierząt, której nie osiągnięto poprzez trening lub ekspozycję muzyczną" - powiedział Hirokazu Takahashi z Uniwersytetu w Tokio w komunikacie prasowym, cytowanym  przez "NY Post". 

 

Naukowiec planuje już kolejne badania. "Następnie chciałbym ujawnić, w jaki sposób inne właściwości muzyczne, takie jak melodia i harmonia, odnoszą się do dynamiki pracy mózgu" - mówił. 

 

dsk/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie