Turcja. Telewizyjny kaznodzieja i lider sekty skazany na ponad osiem tysięcy lat więzienia

Świat
Turcja. Telewizyjny kaznodzieja i lider sekty skazany na ponad osiem tysięcy lat więzienia
AFP/East News
Turecka policja zatrzymała Adnana Oktara w 2018 roku

Adnan Oktar, telewizyjny kaznodzieja i przywódca religijnej sekty został skazany przez turecki sąd na 8,658 lat więzienia. 66-latek miał się dopuścić napaści seksualnej i wykorzystywania seksualnego nieletnich.

66-letni Adnan Oktar prowadził własny kanał telewizyjny, za pośrednictwem którego wygłaszał kazania religijne.

 

Ponadto jest pisarzem i zaciekłym przeciwnikiem teorii ewolucji. Napisał książkę o kreacjonizmie, która spotkała się z powszechną krytyką i wzbudziła liczne kontrowersje.

Pierwotny wyrok 1075 lat więzienia

Pierwotnie skazano go na 1075 lat więzienia, ale sąd apelacyjny nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy. Oprócz lidera sekty w sprawie oskarżonych było także 215 innych osób. Dziesięć z nich sąd w Stambule skazał również na 8658 lat więzienia. Z kolei wielu innych oskarżonych otrzymało krótsze wyroki.

 

 

Oktar i setki jego zwolenników zostali aresztowani w 2018 roku. Zatrzymano ich na podstawie licznych zarzutów, w tym kierowania organizacją przestępczą, przestępstw podatkowych, wykorzystywania seksualnego i działań terrorystycznych.

 

Podczas aresztowania kaznodzieja powiedział dziennikarzom, że postawione mu zarzuty to "kłamstwa" i "rozgrywka brytyjskiego wywiadu".

Liczne zarzuty i kontrowersyjne poglądy

W styczniu 2021 roku został skazany za 10 odrębnych zarzutów. Między innymi kierowanie grupą przestępczą, szpiegostwo polityczne i wojskowe, wykorzystywanie seksualne nieletnich, gwałt, szantaż i znęcanie się. Został również oskarżony o rzekome powiązania z Fethullahem Gulenem, przebywającym na wygnaniu duchownym, którego rząd turecki oskarża o zorganizowanie nieudanego puczu wojskowego z 2016 roku, w którym zginęło 251 osób, a ponad 2000 zostało rannych. To orzeczenie zostało jednak uchylone przez sąd wyższej instancji.

 

ZOBACZ: Francja: 48 osób aresztowanych za pornografię dziecięcą. Wśród nich urzędnicy

 

Poglądy Oktara przyniosły mu rozgłos zarówno w Turcji, jak i za granicą. Tysiące kopii jego książki "Atlas stworzenia" zostało rzekomo wysłanych bez prośby naukowcom, a także do szkół i bibliotek. W książce twierdził m.in., że teoria ewolucji Darwina leży u podstaw globalnego terroryzmu.

 

66-letni przywódca sekty przed 2018 rokiem był wielokrotnie aresztowany. Spędził także wiele lat zarówno w więzieniu, jak i na oddziale psychiatrycznym.

jsd/dk/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie