Minister ds. UE Szynkowski vel Sęk: Wiele wątpliwości KE można wyjaśnić bez zmian legislacyjnych

Świat
Minister ds. UE Szynkowski vel Sęk: Wiele wątpliwości KE można wyjaśnić bez zmian legislacyjnych
Polsat News
Minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk

- Wiele elementów budzących wątpliwości Komisji Europejskiej można w toku intensywnego dialogu wyjaśnić bez wprowadzania zmian legislacyjnych - powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk w Brukseli. Odniósł się tym samym do swoich rozmów z przedstawicielami instytucji UE na temat pieniędzy z KPO.

W piątek w Brukseli odbyło się spotkanie ministrów państw Unii Europejskiej odpowiedzialnych za sprawy europejskie. Polskę reprezentował minister ds. UE Szynkowski vel Sęk.

 

- Akcentowałem, że ten zmasowany rosyjski atak rakietowy, którego niestety też tragicznym efektem było to co stało się po polskiej stronie, może mieć też odłożony skutek w postaci zwiększonej migracji, z którą może będziemy musieli się mierzyć w najbliższych dniach albo tygodniach i na co Polska też jest przygotowana - powiedział po posiedzeniu Rady Do Spraw Ogólnych.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ukraińców czeka ciężka zima. "W Chersoniu będzie najgorzej"

 

- Natomiast musimy mieć też pewność i przekonanie, że UE będzie na takie zjawisko gotowa. Zarówno w formie sprawnego reagowania, jak i większego niż do tej pory współfinansowania kosztów związanych z napływem uchodźców z Ukrainy - dodał.

"Ciepłe słowa i wyrazy współczucia"

Minister podkreślił także, że usłyszał "wiele ciepłych słów i kondolencji" w odniesieniu do zdarzenia w Przewodowie. 

 

- Zostałem najpierw poproszony, żeby w krótkich słowach przedstawić naszą ocenę tego incydentu przy granicy ukraińsko-polskiej, gdzie zginęły dwie osoby. Usłyszałem także wyrazy uznania dla prowadzonego przez Polskę intensywnego śledztwa w tej sprawie, ale oraz dla takiej bardzo wyważonej i spokojnej komunikacji, na której się koncentrowaliśmy, po to żeby nie przesądzać żadnej z tych wersji wydarzeń, zanim nie będziemy mieli 100 proc. pewności co dokładnie się stało - wyjaśnił Szynkowski vel Sęk.

 

ZOBACZ: Ukraińscy śledczy w Przewodowie. Spędzili tam trzy godziny

 

Minister podczas briefingu zwrócił również uwagę, że spotkanie było elementem przygotowań do grudniowego posiedzenia Rady Europejskiej, więc podejmowano szereg tematów, w tym relacji UE z Wielką Brytanią, a także Węgier.

 

WIDEO: Minister ds. UE na temat rozmów o KPO

Negocjacje z KE

Szynkowski vel Sęk odniósł się też do sprawy wyjaśniania wątpliwości Komisji Europejskiej dotyczących realizacji kamieni milowych.

 

- Czasami interpretacja prawna niektórych elementów nie była w przeszłości być może przychylna - stwierdził. - Wiele elementów budzących wątpliwości Komisji Europejskiej można w toku intensywnego dialogu wyjaśnić bez wprowadzania zmian legislacyjnych - dodał.

 

Minister przekazał, że "na poziomie roboczym przyszły tydzień będzie tygodniem kolejnych rozmów". - Liczymy, że to tempo dochodzenia do konkluzji będzie utrzymane - powiedział i oznajmił że "Polska przedstawia szereg swoich propozycji", ale nie otrzymała dotąd odpowiedzi na wszystkie z nich.

 

jsd/dk/Polsat News/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie