Papua Nowa Gwinea. Naukowcy odnaleźli na Wyspie Fergussona bażanciaka czarnoszyjego

Świat
Papua Nowa Gwinea. Naukowcy odnaleźli na Wyspie Fergussona bażanciaka czarnoszyjego
AMERICAN BIRD CONSERVANCY

To było jak znalezienie jednorożca - powiedział dla BBC John Mittermeier, który uczestniczył w poszukiwaniach niewidzianego od 140 lat gatunku ptaka. Po kilku latach wysiłków naukowcy z American Bird Conservancy znaleźli na jednej z wysp niedaleko Papui Nowej Gwinei bażanciaka czarnoszyjego.

Bażanciak czarnoszyi ostatni raz widziany był 140 lat temu. W 2019 roku naukowcy postanowili ruszyć na poszukiwania zaginionego gatunku. Za cel obrali Wyspę Fergussona, która jest jedynym znanym miejscem występowania tego ptaka. Ekspedycja sprzed trzech lat zakończyła się fiaskiem.

Kolejna wyprawa

Badacze nie powiedzieli jednak ostatniego słowa i powrócili na wyspę latem tego roku. Po miesiącu "polowań" we wrześniu zamontowana głęboko w lesie kamera uchwyciła przedstawiciela tego rzadkiego gatunku. 

 

W poszukiwaniu bażanciaka czarnoszyjego naukowcy przeprowadzili niezliczone wywiady z miejscowymi oraz zamontowali w terenie 20 kamer. - Zaczęliśmy spotykać myśliwych, którzy widzieli i słyszeli bażanta – powiedział Jason Gregg, biolog zajmujący się ochroną przyrody i współprowadzący ekspedycję.

 

 

- To taki moment, o którym śnią obrońcy przyrody i obserwatorzy ptaków - powiedział John Mittermeier, jeden z naukowców kierujących wyprawą.

 
Naukowcy mają nadzieję, że odkrycie pomoże uratować gatunek przed wyginięciem.

ap/dk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie