Wybuch w Przewodowie. AP: na Polskę prawdopodobnie spadła rakieta wystrzelona przez Ukrainę

Świat
Wybuch w Przewodowie. AP: na Polskę prawdopodobnie spadła rakieta wystrzelona przez Ukrainę
Twitter/Mateusz Lachowski

Agencja Associated Press, powołując się na ustalenia amerykańskich urzędników, poinformowała, że rakieta, która spadła na Przewodów to pocisk ukraińskiej obrony przeciwrakietowej, który został wystrzelony w kierunku rakiety nadlatującej z Rosji i omyłkowo trafił w terytorium Polski. Do informacji póki co nie ustosunkowały się ani polskie, ani amerykańskie władze.

Urzędnicy amerykańscy powiadomili, że według wstępnych ustaleń rakieta, która uderzyła w Polskę, została wystrzelona przez siły ukraińskie w zbliżający się rosyjski pocisk - przekazała dziennikarka AP w Białym Domu Seung Min Kim. 

 

 

Wcześniej ukraińska agencja Unian, powołując się na CNN przekazała, że "samolot NATO wykrył trajektorię rakiety, która spadła na Przewodów".   

 

"Informacje z trasą pocisku zostały przekazane Sojuszowi i Polsce. Nie podano, kto wystrzelił rakietę" - poinformowano. 

 

 

Głos w sprawie zabrał również prezydent USA, który stwierdził, że "to mało prawdopodobne, że rakieta, która spadła na Polskę została wystrzelona z Rosji". 

 

- Nie chcę przesądzać przed tym, jak całkowicie to ustalimy, ale to mało prawdopodobne, z punktu widzenia trajektorii, że rakieta została wystrzelona z Rosji - powiedział Joe Biden. 

 

Inną hipotezę przedstawił portal NEXTA, który podał, że celem rakiety mogła być elektrociepłownia w ukraińskim mieście Dobrotwór, która znajduje się w pobliżu granicy z Polską.

 

Wybuch w Przewodowie

We wtorek o godzinie 15.40 na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim doszło do wybuchu pocisku produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch obywateli Rzeczypospolitej Polskiej - przekazało polskie MSZ w komunikacie w nocy z wtorku na środę.

 

Prezydent Andrzej Duda w nocnym oświadczeniu dla mediów powiedział, że "nie mamy w tej chwili żadnych jednoznacznych dowodów na to, kto wystrzelił rakietę, prowadzone są czynności śledcze".

dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie