Sejm. Kotula do Kaczyńskiego: Niech pan przeprosi wszystkie kobiety w Polsce

Polska
Sejm. Kotula do Kaczyńskiego: Niech pan przeprosi wszystkie kobiety w Polsce
Polsat News
Katarzyna Kotula, Lewica

- Niech pan ma odwagę wyjść i przeprosić wszystkie kobiety w Polsce - mówiła Katarzyna Kotula, zwracając się do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, którego obarczyła winą za złą sytuację rodzin w naszym kraju. Po tych słowach w Sejmie zawrzało. - To dzięki 500 plus bieda nie ma dzisiaj twarzy dziecka - zareagowała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

We wtorek w Sejmie posłanki opozycji - Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej, Koalicji Polskiej oraz Katarzyna Kotula z Lewicy - poruszyły głośny w ostatnim czasie temat dzietności w Polsce i polityki rodzinnej. Ich zdaniem polityka PiS zniechęca kobiety do zakładania rodzin w Polsce.

"Jeździ pan po kraju i opowiada bzdury"

- Proszę wyjść i przeprosić wszystkie kobiety w Polsce, jeździ pan po kraju i opowiada bzdury, o tym, że kobiety piją i przez to rodzi się mniej dzieci. To przez pana rodzi się mniej dzieci, przez pana rząd - powtarzała na jednym tchu Kotula, machając zdjęciem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. 

 

Jej zdaniem "kobiety w Polsce boją się, że urodzą nieodwracalnie chore płody i, że umrą przy porodzie". - A lekarze nie pomagają im, bo boją się ministra Ziobry i tak to się kręci - dodała. 

 

ZOBACZ: Bielsko-Biała. Jarosław Kaczyński: Polacy nie są narodem niedołęgów. Zwykle zapobiegliwi mają więcej

 

- Dziecko trzeba ubrać, nakarmić, wysłać do szkoły. To nigdy nie było tak drogie jak teraz. Dziecko musi mieć też dach nad głową, a raty kredytów wzrosły dwukrotnie - mówiła poseł Kotula.

 

Na koniec zwróciła się bezpośrednio do prezesa PiS: "Niech pan ma odwagę wyjść i przeprosić wszystkie kobiety w Polsce".

"Bieda nie ma twarzy dziecka"

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg ostro odpowiedziała na zarzuty posłanek: "Wielokrotnie kłamiecie!".  

 

- Rząd PiS od siedmiu lat prowadzi konsekwentną politykę prorodzinną dzięki 500 plus, programowi "Dobry Start" i świadczeniu matczynemu - wymieniała minister. 

 

ZOBACZ: Inflacja w październiku wyniosła 17,9 proc. GUS podał dane

 

Przypomniała, że rząd wprowadzał też pomoc w czasie pandemii. - Rozwiązania, które wspierały kobiety w tym trudnym roku, kapitał opiekuńczy i dofinansowanie do żłobków - wyliczała. 

 

- Wielokrotnie kłamiecie - zwróciła się do opozycji - Dzięki 500 plus zmieniła się sytuacja polskich rodzin. Dziś bieda nie ma twarzy dziecka, za rządów Tuska miała twarz Tuska - powiedziała Maląg.

 

WIDEO: Minister rodziny: Dziś bieda nie ma twarzy dziecka

 

 

Zapewniła, że "dziś rząd przyjmie kolejne rozwiązania, które pokażą w jakim kierunku idziemy". - Mówię to jako kobieta. Nasze działania są po to, by podnieść godność kobiet - oświadczyła.

laf/ac/nb/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie