Niemcy. W nowym roku nowe przepisy. W każdym samochodzie obowiązkowe dwie maseczki

Świat
Niemcy. W nowym roku nowe przepisy. W każdym samochodzie obowiązkowe dwie maseczki
flickr.com/Ivan Radic/CC BY 2.0
Maseczki w aucie - tego będą wymagać niemieckie przepisy

Nowe przepisy, które w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 lutego przyszłego roku, nakazują kierowcom aut osobowych, ciężarowych, autobusów, a nawet... quadów, by w ich apteczkach były co najmniej dwie maseczki przeciwwirusowe. Ustawodawca wciąż nie zmienił przepisów ruchu drogowego, ale po wejściu nowej normy pojawią się mandaty za niewłaściwie wyposażone apteczki.

Od 1 lutego 2023 roku w Niemczech obowiązkowe staną się apteczki spełniające nową normę DIN 13164:2022. Przewiduje ona, zgodnie z ustaleniami komisji normalizacyjnej, że samochodowa apteczka musi zawierać dwie maseczki.

Nowa norma. Mandaty za brak maseczek

Choć nie ma obowiązku zakładania masek w czasie jazdy, to w przypadku ich braku w samochodzie kierowcy grozić będzie po 31 stycznia 2023 r. kara o wysokości pięć euro. Jeśli autem kierować będzie osoba, która nie jest jego właścicielem, wtedy mandat wyniesie 10 euro. W Niemczech przepisy zobowiązują wszystkich kierowców do posiadania apteczki. Za jej brak grozi do 10 euro mandatu.

 

Nowe przepisy zostały wprowadzone w lutym 2022 roku, ale nie weszły jeszcze w życie, bo obowiązuje okres przejściowy. Dodatkowo ustawodawca musi jeszcze zaktualizować przepisy ruchu drogowego i włączyć do nich zaktualizowaną normę.

 

ZOBACZ: Chiny dalej walczą z COVID-19. Specjalna maska może być ich nową bronią

 

Przepisy będą obowiązywać nie tylko szoferów aut osobowych, ale także autobusów, ciężarówek i... quadów - pisze "Focus".

 

Niemieckie serwisy branżowe podkreślają, że nie oznacza to, że stare apteczki są do wyrzucenia. Wystarczy dodać dwie maski do dotychczasowej apteczki i można jeździć bez obaw o mandat.

Dowolność w sprawie wyboru modelu

Niemieckie prawo nie precyzuje jednocześnie, jakie maseczki mają być wożone w autach. Według Federalnego Stowarzyszenia Techniki Medycznej (BVMed) mogą to być zwykłe maski chirurgiczne. Kierowca może także wozić bardziej zaawansowane maseczki typu FFP2.

 

Po terminie wejścia przepisów w życie w sprzedaży dostępne będą wyłącznie apteczki spełniające nową normę. Dotychczasowa obowiązywała od 2014 roku przypomina "Focus", zalecając wyposażenie auto w apteczki spełniające normy.

 

ZOBACZ: Restrykcje w Niemczech. Nieoficjalnie: Władze chcą wrócić do obowiązku noszenia maseczek

 

- Przepisy są przez ludzi akceptowane wtedy, kiedy są zrozumiałe, a potrzeba regulacji jest zauważalna - mówi tymczasem rzeczniczka niemieckiego automobilklubu ADAC.

 

Przedstawicielka organizacji dodała, że znaczenie maseczek było duże w czasie pandemii, kiedy ludzie musieli mieć je ze sobą, by móc zrobić zakupy czy zatankować ze względu na obowiązujące obostrzenia. Jej zdaniem po przezwyciężeniu pandemii znaczenie maseczek jest nieoczywiste, a potrzeba ich wożenia ze sobą - dyskusyjna.

hlk/ac / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie