Badanie: maski na twarzy sprawiają, że ludzie wyglądają atrakcyjniej

Technologie
Badanie: maski na twarzy sprawiają, że ludzie wyglądają atrakcyjniej
YURI KADOBNOV/AFP/East News
Maski nie działają już jako "oznaka skażenia"

Przez pandemię COVID-19 zmienił się sposób postrzegania ludzi w maseczkach ochronnych - wynika z badania brytyjskich naukowców. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety byli oceniani jako wyglądający lepiej z maseczką zakrywającą dolną połowę ich twarzy niż bez niej.

Dr Michael Lewis ze szkoły psychologii uniwersytetu w Cardiff powiedział, że badania przeprowadzone przed pandemią wykazały, że medyczne maski na twarzy zmniejszają atrakcyjność, ponieważ kojarzą się z chorobą.

 

Lewis postanowił sprawdzić, czy takie postrzeganie atrakcyjności drugiej osoby zmieniło się od czasu, gdy maseczki stały się wszechobecne.

 

ZOBACZ: Zabrze. Nie miał maseczki. Zdemolował stoisko i pobił urzędniczkę

 

Naukowcy byli zaskoczeni tym, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety byli oceniani jako wyglądający lepiej z maseczką zakrywającą dolną połowę ich twarzy.

Maski kojarzone z zawodami opiekuńczymi

- Nasze badanie sugeruje, że twarze są uważane za najbardziej atrakcyjne, gdy są zakryte medycznymi maskami. Może to być spowodowane tym, że jesteśmy przyzwyczajeni do pracowników służby zdrowia noszących niebieskie maski, a teraz kojarzymy je z osobami wykonującymi zawody opiekuńcze lub medyczne - wyjaśniał naukowiec.

 

- W czasie, gdy czujemy się bezbronni, noszenie masek medycznych może nas uspokajać i dlatego czujemy się lepiej nastawieni do takiej osoby - stwierdził Lewis. I zauważył: - Wyniki są sprzeczne z badaniami sprzed pandemii, w których uważano, że maski skłaniają ludzi do myślenia o chorobie.

Ocena atrakcyjności męskich wizerunków

Pierwsza część badań została przeprowadzona w lutym 2021 roku. Czterdzieści trzy kobiety zostały poproszone o ocenę w skali od jednego do dziesięciu atrakcyjności wizerunków męskich twarzy w kilku wariantach: bez maseczki, noszących maseczkę z gładkiego materiału, noszących niebieską maseczkę medyczną i zakrywających dolny obszar twarzy czarną książką.

 

Uczestnicy stwierdzili, że osoby noszące maskę z tkaniny były znacznie bardziej atrakcyjne niż osoby bez masek lub osoby, których twarze były częściowo zasłonięte książką. Maska ​​chirurgiczna sprawiła, że ​​osoba ją nosząca wyglądała jeszcze lepiej.

Maski nie działają już jako "oznaka skażenia"

- Pandemia zmieniła naszą psychologię w postrzeganiu osób noszących maski. Kiedy widzimy kogoś noszącego maskę, nie myślimy już "ta osoba jest chora, muszę trzymać się z daleka" - stwierdził Lewis. Dodał, że maski nie działają już jako "oznaka skażenia".

 

Lewis powiedział, że jest również możliwe, że maski uatrakcyjniają wygląd w oczach innych ludzi, ponieważ zwracają uwagę na oczy.

 

Wyniki pierwszego badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Cognitive Research: Principles and Implications". Przeprowadzono także drugie badanie, w którym grupa mężczyzn oceniała wizerunki kobiet w maskach. Wyniki nie zostały jeszcze opublikowane, ale Lewis powiedział, że były zasadniczo takie same. 

an/The Guardian
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie