Gigantyczna maszyna jedzie przez Polskę. Utrudnienia na A4 i A1

Moto
Gigantyczna maszyna jedzie przez Polskę. Utrudnienia na A4 i A1
Polsat News

Ogromna maszyna TBM do drążenia tunelu na S19 ruszyła w drogę na Podkarpacie. Przejedzie przez niemal całą Polskę. Na trasie towarzyszą jej służby i wielu gapiów. Transport porusza się niezwykle wolno, a sam "kret" jest imponujący. Nawet na tak szerokich drogach jak autostrada, w wielu miejscach muszą demontować części infrastruktury drogowej. Ostatniej nocy konwój przejeżdżał przez Krapkowice.

Tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów - Babica w woj. podkarpackim drążony będzie przez specjalną maszynę o długości 112 m i średnicy tarczy 15,2 m. Ten olbrzymi "kret" transportowany był z Hiszpanii w elementach. Część bezpośrednio drogą lądową na ciężarówkach, a największe elementy przypłynęły do Polski statkiem.

 

ZOBACZ: Dron transportowy uniósł 374 kilogramy. I pobił rekord świata

 

Ze Szczecina do Opola przetransportowane zostały barkami i pontonami po Odrze, a dalej ruszyły lądem, co wiązać się będzie z utrudnieniami w ruchu dla użytkowników dróg.

 

Transport maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine) to wyjątkowe przedsięwzięcie pod względem logistycznym i technicznym przygotowywane od wielu miesięcy przez wyspecjalizowane firmy. Transport został podzielony na 14 zestawów. Największe z nich, które wyjechały z Portu Famet w Opolu ciężarówkami mają wymiary 9 metrów szerokości, 75 metrów długości i wagę 500 ton. 

 

Transport maszyny po OdrzeGeneralna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
Transport maszyny po Odrze

Maszynę rozłożono na części, ale i tak niektóre z jej elementów mają duże rozmiary i wagę, co jest dodatkowym utrudnieniem w transporcie kołowym. 

 

Transport maszyny TBM wyruszył w nocy z piątku na sobotę. Kolumna pojazdów wyjechała z Portu Famet o godz. 22:00 i przejechała przez Przywory i Chorulę oraz dalej DW424 w kierunku wjazdu na autostradę A4 w okolicach węzła Krapkowice.  

Trasa przejazdu   

W sobotę o godz. 22:00 kolumna pojazdów wjedzie na autostradę A4 na wysokości węzła Krapkowice. W tym czasie autostrada A4 (km 249) zostanie zamknięta pomiędzy węzłami Opole Południe i Krapkowice w obu kierunkach na ok. godzinę. Bieżące informacje o utrudnieniach będą wyświetlane na tablicach zmiennej treści ze wskazaniem węzłów, na których można będzie zjechać na drogi alternatywne. 

 

Od godzin popołudniowych wystąpią na tym odcinku (km 249) utrudnienia związane z demontażem barier ochronnych w pasie rozdziału. W kierunku Katowic i Wrocławia nastąpi zwężenie lewego pasa ruchu - kierowcy będą mogli się poruszać prawym pasem. Taka zmiana organizacji ruchu będzie obowiązywała do wczesnych godzin porannych w niedzielę.

  

Na wysokości Góry św. Anny (około godz. 00:30) zaplanowano 45-minutowy postój konwoju. Około godziny 3:00 (niedziela) konwój z elementami maszyny TBM wjedzie na teren województwa śląskiego, gdzie postój dzienny zaplanowano na parkingu za PPO Żernica.  

Spodziewane utrudnienia   

Na odcinku woj. opolskiego w ciągu autostrady A4 transport będzie się poruszał między godziną 22:00 a 3:00 rano z maksymalną prędkością 10 km/h, całą szerokością jezdni.

  

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad apeluje do kierowców, by w miarę możliwości korzystali z tras alternatywnych. Konwoje będą posiadać specjalistyczne zabezpieczenie. Będą to m.in. tablice VMS (znaki zmiennej treści), mobilne poduszki zderzeniowe za kolumną oraz piloci kierujący ruchem.

 

WIDEO: Tak dużych elementów jeszcze po polskich drogach nie przewożono

 

Noc z niedzieli na poniedziałek

W niedzielę około godziny 22:00 transport ruszy w dalszą drogę i będzie trwał aż do dotarcia do następnego miejsca postoju wyznaczonego na MOP Woźniki, co planowane jest w godzinach porannych w poniedziałek. Z przejazdem po tym odcinku wiązać się będą największe utrudnienia w województwie śląskim. Kolumna transportowa przejedzie bowiem przez największy w Polsce węzeł autostradowy na połączeniu A4 i A1 w Gliwicach. 

 

Już 10 listopada została wyłączona z ruchu łącznica węzła Sośnica Gliwice na relacji A4 z kierunku Wrocławia w kierunku A1 do Łodzi. Jej wyłączenie z ruchu spowodowane było koniecznością demontażu kolidującej z transportem infrastruktury autostrady, między innymi jej oświetlenia. Objazd wyznaczono łącznicami węzła w kierunku Gliwice a dalej w kierunku Łodzi. Usunięcie tej zmiany organizacji ruchu nastąpi w środę.

 

ZOBACZ: Mapy Google wyznaczą trasę przyjazną dla środowiska

  
Tak dużych elementów jeszcze po polskich drogach nie przewożono. GDDKiA: "Apelujemy do wszystkich kierowców o ostrożność i stosowanie się do znaków oraz wprowadzanej na czas przejazdu zmienionej organizacji ruchu".     

 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

 

grz/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie