Niemcy. Kontrola ciężarówek z odpadami. Uderzenie w falę nielegalnych śmieci jadących do Polski

Świat
Niemcy. Kontrola ciężarówek z odpadami. Uderzenie w falę nielegalnych śmieci jadących do Polski
ITD w Katowicach
Na zdjęciu transport śmieci wykryty przez Inspekcję Transportu Drogowego i policję na Śląsku w 2019 r.

W Niemczech, w pobliżu granicy z Polską, przeprowadzona została z udziałem urzędników z obu krajów akcja kontroli ciężarówek z odpadami. Spośród kilkunastu skontrolowanych pojazdów właściciel jednego będzie odpowiadał za nielegalny przewóz śmieci. W środę najczęściej wieziono do naszego kraju zużyte opony, stare ubrania, papier i odpady metalowe. Jednak śmieci płyną do Polski z różnych kierunków.

We wspólnej akcji urzędnicy Federalnego Urzędu Transportu Towarowego z kilku niemieckich landów i kontrolerzy z Polski sprawdzili przewóz odpadów z Niemiec do Polski. Szczególną uwagę zwracano na auta wiozące śmieci na autostradzie A12. Punkt kontrolny został utworzony prze zjeździe Frankfurt nad Odrą - Zachód.

Folia z uprawy szparagów na polskim polu

Berend Wilkens, dyrektor zarządzający Przedsiębiorstwa Odpadów Niebezpiecznych Brandenburg/Berlin (SBB) powiedział, że akcja miała na celu wykrycie nielegalnego transportu odpadów.

 

Urzędnik poinformował, że w ostatnim czasie na polach w Polsce zostały porzucone znaczne ilości folii używanej w uprawie szparagów.

 

ZOBACZ: Nielegalne odpady jak tykające bomby. Urzędnicy bezradni

 

Jego firma zajmuje się także śledztwem w sprawie transportu 110 tys. ton odpadów budowlanych, które nielegalnie trafiły z Niemiec do Polski.

 

Wilkens poinformował, że wśród najczęściej podrzucanych rodzajów śmieci są tworzywa sztuczne, odpady elektroniczne i części samochodowe.

Skontrolowano kilkanaście pojazdów

Z kolei niemieckie Ministerstwo Środowiska poinformowało, że w środę podczas kontroli sprawdzonych zostało 13 pojazdów. W siedmiu ciężarówkach wiezione były odpady. A w czterech przypadkach inspektorzy mieli zastrzeżenia wynikające z ustawy o odpadach.

 

Wywożone śmieci to zużyte opony, stare ubrania, papier i odpady metalowe.

 

ZOBACZ: Plastik, szkło i odpady po remoncie… Wody Polskie walczą z plagą śmieci

 

Jedną sprawę zakwalifikowano jako nielegalny przewóz odpadów.

 

Według niemieckiej Federalnej Agencji Środowiska statystyki policyjne mówią, że w 2020 r. ścigano ponad 230 przypadków nielegalnego transportu odpadów, po około 250 w poprzednim roku i ponad 200 w 2018 r.

 

Przewóz niebezpiecznych odpadów wymaga w Niemczech zezwolenia. Nielegalny transport skutkuje postępowaniem karnym, grzywnami, a nawet więzieniem.

25 ton tworzyw sztucznych z Wielkiej Brytanii

Śmieci na Polski napływają nie tylko z Niemiec. W czwartek Łódzka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) poinformowała o zatrzymaniu nielegalnych odpadów z Wielkiej Brytanii. 

 

25 ton rozdrobnionych odpadów tworzyw sztucznych próbowano wwieźć pojazdem bez odpowiedniego oznakowaniaŁódzka Krajowa Administracja Skarbowa
25 ton rozdrobnionych odpadów tworzyw sztucznych próbowano wwieźć pojazdem bez odpowiedniego oznakowania

 

Towar był przewożony niezgodnie z wymaganiami przemieszczania odpadów. 25 ton rozdrobnionych odpadów tworzyw sztucznych próbowano wwieźć pojazdem bez odpowiedniego oznakowania, a także bez wymaganych dokumentów.

 

Przewoźnikowi nielegalnych odpadów, z tytułu ustawy o transporcie drogowym, grozi kara po 10 tys. zł za każde naruszenie wymogów takiego przewozu. Ponadto Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska może nałożyć karę od 20 tys. do 100 tys. zł.

Harald Kittel/grz/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie