Co dalej ze Stadionem Narodowym po stwierdzeniu wady? Mecz z Chile na stadionie Legii Warszawa

Polska
Co dalej ze Stadionem Narodowym po stwierdzeniu wady? Mecz z Chile na stadionie Legii Warszawa
Polsat News
Stadion Narodowy w Warszawie

- W poniedziałek dostaniemy od wykonawcy i projektanta ofertę ws. rozwiązania zabezpieczającego usterkę na PGE Narodowym, tzw. bypassu - powiedział w sobotę minister sportu Kamil Bortniczuk. PGE Narodowy, który miał być miejscem planowego na 16 listopada meczu Polska - Chile, został natychmiastowo wyłączony z użycia po stwierdzeniu groźnej wady konstrukcji.

- W poniedziałek dostaniemy od wykonawcy i projektanta konkretną ofertę z konkretną propozycją rozwiązania technicznego, jak to zabezpieczyć, byśmy mieli pewność, że ta lina się nie zerwie - ocenił szef resortu sportu. 

 

Zaznaczył, że "później będziemy w następnych krokach myśleć, by jak najszybciej doprowadzić do uruchomienia stadionu, a po drugie by dojść prawdy, może nie do szukania winnych, ale przyczyn"

 

- Jeżeli okaże się, że winny jest projektant czy wykonawca odlewu, będziemy dochodzić swoich praw, by jak najmniej obciążyć budżet państwa - dodał. 

Z Narodowego na Legię

Mecz Biało-Czerwonych z Chile zostanie przeniesiony z PGE Narodowego na stadion Legii Warszawa - przekazał w piątek wieczorem Polski Związek Piłki Nożnej. Geograficznie to niewielka zmiana, stadiony położone są blisko siebie, acz po dwóch stronach Wisły.

 

Technicznie to zmiana ogromna. Wyłączony z powody stwierdzenia krytycznej dla konstrukcji stadionu Narodowego wady został zamknięty do odwołania. Wszyscy kibice, który zakupili bilety na spotkanie mają, jak informował jeszcze w piątek PZPN otrzymać zwrot kosztów zakupu. Na mecz na stadionie Legii przy Łazienkowskiej, sprzedaż będzie uruchomiona od nowa z kolejnej puli biletów. 

 

Problemem jest miejsce dla kibiców. PGE Narodowy to największy obiekt stadionowy w Polsce. Mieści na trybunach 58 580 osób, a włączając płytę, np. podczas koncertów, pojemność wzrasta do ok. 73 tys. osób. 

 

ZOBACZ: Stadion Narodowy zamknięty. Mecz Polska-Chile zostanie rozegrany na stadionie Legii Warszawa

 

Stadion warszawskiej drużyny mieści wiele mniej. Przyjmie do 30 tys. kibiców na trybunach. 

 

Mecz odbędzie się pierwotnej dacie 16 listopada. To spotkanie towarzyskie reprezentacji narodowych Polski oraz Chile. 

Narodowy z wadą 

Na corocznym przeglądzie technicznym dachu PGE Narodowego, wykryto usterkę jednego z elementów konstrukcji stalowo-liniowej podtrzymującą iglicę dachu.

 

Wykonawcy oraz projektanci stadionu, zarekomendowali, aby wyłączyć budowlę z użytku i przeprowadzić dodatkowe badania. Dopóki wada nie zostanie usunięta, wszelkie wydarzenia sportowe jak i kulturalne zostają odwołane.

 

- Otrzymaliśmy od projektanta konstrukcji dachu polecenie, żeby natychmiast zamknąć Stadion. Opracowywany przez projektantów i wykonawców plan naprawczy będzie dwuetapowy. Pierwszy będzie polegać na tym, żeby tymczasowo zabezpieczyć to miejsce, w którym powstała wada, żeby nie powodowała ona dalszej degradacji, a nawet dalszych konsekwencji. W momencie, kiedy to wykonamy, będziemy mogli rozważać całkowite naprawienie tej kwestii -  tłumaczył Włodzimierz Dola, szef PL.2012, operatora Stadionu Narodowego. 

 

ZOBACZ: Minister sportu Kamil Bortniczuk: wykluczyć Rosję ze świata sportu, z bandytami się nie gra

 

Szef ministerstwa sportu Kamil Bortniczuk ocenił, że "najważniejsze jest to ze operator stadionu jest w bardzo dobrym kontakcie z wykonawcą i projektantem. Oboje na bieżąco wysyłają maile z propozycjami. W poniedziałek mają wysłać ofertę zabezpieczenia tego tak, by nie było ryzyka katastrofy budowlanej".

 

WIDEO: Narodowy zamknięty do odwołania. Jest decyzja, gdzie będzie mecz z Chile 

 

 

- Następne kroki będą zmierzły do zabezpieczenia funkcjonowania tego stadionu. Od tego będzie zależeć jakie koszty będą niezbędne do poniesienia przez budżet - dodał Bortniczuk, minister sportu. 

Warszawskie stadiony 

Stadion Narodowy im. Kazimierza Górskiego na warszawskiej Pradze, zwany za sprawą głównego sponsora PGE Narodowym, potocznie Narodowym, został wybudowany na Euro 2012 i oddany do użytku na początku tego roku. 

 

Pozostaje własnością Skarbu Państwa i z tej kwestii pozostaje pod opieką Ministerstwa Sportu. Jest największym obiektem sportowym w Polsce i bazą polskiej reprezentacji. 

 

W ostatnim czasie wykorzystywany doraźnie jako szpital tymczasowy w czasie pandemii Covid-19 oraz centrum recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy po wybuchu wojny 24 lutego 2022 roku.

 

Jeden z symboli Warszawy, podobnie jak pobliski mu sąsiad zza Wisły. Położony na Śródmieściu Stadion Wojska Polskiego w Warszawie potocznie zwany Stadionem Legii, a branżowo "Łazienkowską" lub "CWKS-em". Pozostaje własnością miasta stołecznego i siedzibą wielokrotnego mistrza Polski Legii Warszawa.

laf / Polsat News / polsatnews.pl / Polsat Sport
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie